Denetimsiz kavşaklarda karma trafik akım koşullarının modellenmesi
Modelling mixed traffic flow conditions at unsignalized intersections
- Tez No: 935014
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN TANYEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bilişim çağı olarak adlandırılan 21.yüzyıldaki teknolojik gelişmeler ulaşımdaki geleneksel sürüş tekniklerini geliştirerek sürücüsüz taşıtları ulaşım ağına kazandırmıştır. Sürücüsüz taşıtların trafiği ve çevresel faktörleri olumsuz yönde etkileyen sorunlara çözüm bulacağı düşünüldüğü için sürücüsüz taşıtların yakın gelecekte günlük yaşantının ayrılmaz bir parçası haline geleceği beklenmektedir. Her ülkenin sürücü davranışlarının önemli farklılıklar gösterdiği göz önünde bulundurulduğunda, ülkemizde sürücüsüz taşıtların trafiğe katılması durumunda denetimsiz kavşakların başarımlarının belirlenmesi daha da büyük bir önem kazanmaktadır. Bu tez kapsamında temkinli, varsayılan ve cesur olmak üzere üç farklı sürüş stratejisine sahip sürücüsüz taşıtların, sürücülü taşıtlarla birlikte yer alacakları karma trafik akım koşulları altında denetimsiz kavşakların kapasite ve başarımları kritik aralık kabul yöntemine dayanan analizlerle tanımlanmaya çalışılmıştır. Tez kapsamında literatürde yer alan bilgiler kullanılarak kritik aralık kabul yöntemine dayalı bir yaklaşım geliştirilmiş ve parçacık sürü optimizasyonu ile oyun teorisi kullanılarak bir benzetim programı yazılmıştır. Benzetim programı kapsamında kritik aralık yöntemine dayalı geliştirilen hesap yöntemi, parçacık sürü optimizasyonu yardımıyla gözlem verileri ışığında optimize edilmiş ve sürücüsüz taşıtlara ait farklı karar reaksiyon süreleri de dikkate alınarak sürücüsüz taşıtlar benzetim programına dahil edilmiştir. Taşıtların karar verme süreçleri oyun teorisi yardımıyla modellenerek sürücülü ve sürücüsüz taşıtların farklı yüzdelerde trafiğe katılım sağladığı analizler yapılmış ve analizler farklı manevra türlerine göre tekrarlanmıştır. Analizler sonucunda her bir manevra türüne ait kritik aralık değeri hesaplanarak kavşakların kapasitesi belirlenmiştir. Ayrıca çalışmanın bir diğer çıktısı da sürücülü taşıtlar için kritik aralık kabul değerleri kantil regresyon yöntemiyle belirlenmeye çalışılmış ve sürücü tipleri ile manevra türlerinin yer aldığı genel bir bağıntı sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The technological developments in the 21st century have improved traditional driving techniques and integrated autonomous vehicles to the transportation network. Driver behaviors vary significantly across countries. Therefore, as autonomous vehicles begin to take their place in our country's traffic, determining the performance of unsignalized intersections becomes even more important. In this thesis, the capacity and performance of unsignalized intersections, where autonomous vehicles with three different driving strategies will be present together with human driver vehicles under mixed traffic flow conditions, have been tried to be defined by analyses based on the critical gap assumption method. In this thesis, an approach based on the critical gap acceptance method has been developed using information from the literature, and a simulation program has been written using particle swarm optimization and game theory. Within the simulation program, the calculation method developed based on the critical gap method has been optimized with the help of particle swarm optimization in light of observational data. Additionally, autonomous vehicles have been included in the simulation program, taking into account the different decision reaction times specific to autonomous vehicles. The decision-making processes of vehicles have been modeled using game theory, and analyses have been conducted on different percentages of driver and autonomous vehicle participation in traffic. The analyses were repeated based on different types of maneuvers. As a result of the analyses, the critical gap value for each maneuver type has been calculated, and the capacity of the intersections has been determined. Additionally, another outcome of the study is that the critical gap acceptance values for human driver vehicles have been estimated using the quantile regression method and a general relationship involving driver types and maneuver types has been attempted to be presented.