Çizgi film ve animasyon stüdyolarının iç mekan tasarımlarının incelenmesi
Review of interior designs of cartoon and animation studios
- Tez No: 935025
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, çizgi film ve animasyon stüdyolarının iç mekan tasarımlarını incelemek üzere hazırlanmıştır. Bu çalışma ile birlikte profesyonel olarak çizgi film ve animasyon uygulamaları sürdüren İSF Stüdyoları, Zero Density TRT2, Cemal Aygen TRT Stüdyosu ve JP N1 animasyon stüdyolarının iç mekan tasarımları incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada çizgi film ve animasyon stüdyolarının iç mekan tasarımları genel tasarım özellikleri, aydınlatma ve seslendirme başlıkları altında incelenmiştir. Karşılaştırmalı bir şekilde yapılan değerlendirmelerde aynı zamanda geleneksel televizyon stüdyolarından daha farklı bir şekilde güçlendirilen ya da kullanımı geri planda kalan unsurlara da yer verilmiştir. Öncelikle incelenen her dört çizgi film ve animasyon stüdyosunda genel stüdyo olarak sonsuz fonların kullanıldığı yeşil oda/green box uygulamaları karşımıza çıkmaktadır. Bu stüdyo tasarımında geleneksel televizyon stüdyolarında önemli bir yer tutan sahne dekor tasarım araçlarının olmaması en önemli farklılık olarak görülmektedir. Sonsuz fon uygulamasında ana karakter ya da karakterlerle birlikte yer alan unsurlar, kurgulanan kompozisyonun gerektirdiği her türlü zemine, dekora ve araç-gereçlere bilgisayar programları aracılığı ile sahip olmaktadır. İncelenen dört farklı stüdyoda; aydınlatma elemanları incelendiğinde JP N1 stüdyosunda doğal aydınlatmanın yapay aydınlatma ile birlikte kullanıldığı diğer stüdyolarda ise yapay aydınlatma elemanlarının profesyonel bir şekilde kullanıldığı görülmektedir. Zero Density TRT2 ve Cemal Aygen Stüdyolarında, ses stüdyosu olarak, seslendirmelerin yapıldığı stüdyo ve cam bölmelerle ayrılan ses kontrolün yapıldığı reji odalarının olduğu görülmektedir. İSF Stüdyolarında ana ses kayıt stüdyosu haricinde iki ses kayıt odası ve bir Surround Mix Ses Stüdyosu bulunmaktadır. Ana ses kayıt stüdyosu haricinde bulunan diğer iki ses stüdyosu; Nida kayıtları ve ekran üstüne okumaların yapıldığı stüdyolar olma özelliği taşımaktadır. İSF Stüdyolarında diğer stüdyolar haricinde“Yüzen Oda”tabir edilen bir sistem ve geleneksel ahşap yalıtım elemanlarının yanı sıra zeytin ağacından elde edilmiş ahşap materyaller kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to examine the interior designs of cartoon and animation studios. In this study, the interior designs of İSF Studios, Zero Density TRT2, Cemal Aygen TRT Studio and JP N1 animation studios, which professionally carry out cartoon and animation applications, were examined. In this study, the interior designs of cartoon and animation studios were examined under the headings of general design features, lighting and voice-over. Comparative evaluations were also included elements that were strengthened differently than in traditional television studios or whose use was not taken into consideration much. First of all, in all four cartoon and animation studios examined, we encounter green room/green box applications where infinite funds are used as the general studio. The most important difference in this studio design is the absence of stage decoration design tools, which have an important place in traditional television studios. In the infinite background application, the main character or characters and the elements could have all the background, decoration and tools required by the composition through computer programs. In the four different studios examined; When the lighting elements are examined, it is seen that natural lighting is used together with artificial lighting in JP N1 studio, while artificial lighting elements are used professionally in other studios. It can be seen that Zero Density TRT2 and Cemal Aygen Studios have sound studios, where voice-overs are made, and sound control rooms, separated by glass partitions, where sound control is done. Apart from the main sound recording studio, ISF Studios has two sound recording rooms and a Surround Mix Sound Studio. Besides the main sound recording studio, there are two other sound studios; They are the studios where chanting recordings and on-screen readings are made. Apart from other studios, ISF Studios has used a system called“Floating Room”and wooden materials obtained from olive trees, as well as traditional wooden insulation elements.