Gıda üretim yöntemlerinin çilek ve kayısıda bulunan pestisit kalıntıları üzerine etkileri
Effects of food processing methods on pesticide residues in strawberry and apricot
- Tez No: 935024
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ERSUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı gıda üretim yöntemlerinin (sıcak hava ile kurutma, dondurma, dondurarak kurutma, recel üretimi ve konserveleme) çilek ve kayısıdaki Acetamiprid, Boscalid, Azoxystrobin ve Tebuconazole pestisit kalıntıları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda pestisitler için işleme faktörleri ve pestisit bozunma oranları belirlenmiştir. Çileklere uygulanan ön işlemler sonrasında, pestisit düzeylerinde yaş ağırlık bazında Acetamiprid için %34,64, Boscalid için %61,98, Azoxystrobin için %41,54 ve Tebuconazole için %38,79 oranlarında azalma gözlenmiştir. Ön işlemler sırasında, bozunma oranlarına göre, kuru madde bazında Boscalid %62 ile en fazla bozunmaya uğrarken, Acetamiprid %34,7 ile en az bozunan pestisit olmuştur. Dondurma işlemi sonucunda, çileklerdeki pestisit kalıntıları yaş ağırlık bazında Acetamiprid için %16,99, Boscalid için %51,33, Azoxystrobin için %35,38 ve Tebuconazole için %28,97 oranlarında azalmıştır. Reçel üretimi sırasında, bu azalmalar yaş ağırlık bazında sırasıyla %37,25, %75,29, %69,23 ve %76,64 seviyelerine ulaşmıştır. Konserveleme sonucunda pestisit düzeylerinde %1,31 ile %72,62 arasında azalmalar kaydedilmiştir. Buna karşın, sıcak hava ile kurutma ve dondurarak kurutma işlemleri pestisit düzeylerinde artışa neden olmuştur. Çileklerin kurutulmasında kuru madde bazında en az bozunan pestisit %5,1 ile Tebuconazole olurken, en fazla bozunma %73,98 oranıyla Acetamiprid'de gözlenmiştir. Dondurarak kurutma sırasında da benzer bir şekilde, Tebuconazole %4,29 ile en az bozunan pestisit olmuş, Acetamiprid ise %73,84 ile en fazla bozunma oranına ulaşmıştır. Kayısılara uygulanan ön işlemler sonucunda, pestisit düzeyleri yaş ağırlık bazında Acetamiprid için %12,12, Boscalid için %17,97, Azoxystrobin için %45,61 ve Tebuconazole için %15,51 oranlarında azalma göstermiştir. Dondurma işlemi, Boscalid düzeyinde %1,08 oranında bir artışa neden olurken, diğer pestisitlerde %2,32 ile %37,47 arasında azalmalar sağlamıştır. Reçel üretimi sırasında, Acetamiprid düzeyinde 1,27 katlık bir artış meydana gelirken, Boscalid, Azoxystrobin ve Tebuconazole kalıntılarında yaş ağırlık bazında sırasıyla %70,46, %57,82 ve %61,67 oranında azalma gözlenmiştir. Konserveleme sonucunda pestisit düzeyleri, yaş ağırlık bazında Acetamiprid için %26,6, Boscalid için %65,9, Azoxystrobin için %55,03 ve Tebuconazole için %36,2 oranlarında azalmıştır. Kayısıların sıcak hava ile kurutulması sonucunda, kuru madde bazında, Azoxystrobin %48,49 oranıyla en az bozunan pestisit olurken, Acetamiprid %88,5 ile en fazla bozunan pestisit olmuştur. Dondurarak kurutma sırasında, kuru madde bazında, en az bozunan pestisit %77,25 ile Boscalid olurken, %94,75 bozunma oranı ile en fazla Acetamiprid bozunmuştur. Bu bulgular, farklı gıda üretim yöntemlerinin pestisit kalıntıları üzerindeki etkilerinin önemli farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Çalışma sonucunda, farklı gıda işlem prosesleri sırasında pestisitlerin davranışının pestisitlerin fizikokimyasal özellikleri, gıdanın yapısı, proses koşulları ve çevresel koşullar gibi faktörlere bağlı olarak değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of different food processing methods (hot air drying, freezing, freeze-drying, jam production, and canning) on the pesticide residues of Acetamiprid, Boscalid, Azoxystrobin, and Tebuconazole in strawberries and apricots were investigated. In this context, processing factors and pesticide degradation rates were determined. After the pre-treatments applied to strawberries, reductions in pesticide levels based on fresh weight were observed as follows: Acetamiprid by 34.64%, Boscalid by 61.98%, Azoxystrobin by 41.54%, and Tebuconazole by 38.79%. During pre-treatments, based on degradation rates, Boscalid underwent the highest degradation rate with 62% on a dry matter basis, while Acetamiprid showed the least degradation rate at 34.7%. As a result of freezing, pesticide residues in strawberries decreased by 16.99% for Acetamiprid, 51.33% for Boscalid, 35.38% for Azoxystrobin, and 28.97% for Tebuconazole, based on fresh weight. During jam production, these reductions reached 37.25%, 75.29%, 69.23%, and 76.64%, respectively, on a fresh weight basis. Canning resulted in reductions of pesticide levels ranging from 1.31% to 72.62%. In contrast, hot air drying and freeze-drying caused an increase in pesticide levels. During the drying of strawberries, the least degraded pesticide on a dry matter basis was Tebuconazole, with a degradation rate at 5.1%, while the highest degradation rate was observed in Acetamiprid at 73.98%. Similarly, during freeze-drying, Tebuconazole showed the least degradation rate at 4.29%, while Acetamiprid had the highest degradation rate at 73.84%. Following the pre-treatments applied to apricots, the pesticide levels based on fresh weight decreased by 12.12% for Acetamiprid, 17.97% for Boscalid, 45.61% for Azoxystrobin, and 15.51% for Tebuconazole. The freezing process caused a 1.08% increase in Boscalid levels, while reductions of 2.32% to 37.47% were observed for the other pesticides. During jam production, Acetamiprid levels increased by 1,27 times, while the levels of Boscalid, Azoxystrobin, and Tebuconazole decreased by 70.46%, 57.82%, and 61.67%, respectively, based on fresh weight. Canning resulted in reductions of pesticide levels based on fresh weight: Acetamiprid by 26.6%, Boscalid by 65.9%, Azoxystrobin by 55.03%, and Tebuconazole by 36.2%. After hot air drying of apricots, the least degraded pesticide on a dry matter basis was Azoxystrobin with degradation rate at 48.49%, while the highest degradation rate occurred in Acetamiprid at 88.5%. During freeze-drying, Boscalid showed the least degradation at 77.25% on a dry matter basis, while Acetamiprid exhibited the highest degradation rate at 94.75%. These findings reveal that the effects of different food processing methods on pesticide residues show significant differences. As a result of the study, it was determined that the behavior of pesticides during different food processing methods varies depending on factors such as the physicochemical properties of the pesticides, the structure of the food, processing conditions, and environmental factors.