Sosyal bilgiler dersinde oyunla coğrafya kavramlarının öğretimi
Teaching geographic concepts through game in social studies course
  1. Tez No: 935030
  2. Yazar: YUNUS KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI ÖZTÜRK DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2018 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı (SBDÖP) kapsamında 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersi“İnsanlar Yerler ve Çevreler”öğrenme alanı 6.3.1. ve 6.3.2. kazanımları içerisinde yer alan ve öğrenciler tarafından kavram yanılgısının yaşandığı 11 adet coğrafya kavramının öğretilmesinde oyunla öğretim yönteminin akademik başarıya ve kalıcılığa etkisini belirlemektir. Bu araştırmada yöntem olarak zayıf deneysel desen yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Ardahan ili Göle ilçesinde bulunan bir ortaokulun 6/B sınıfında öğrenim gören 15 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen; akademik başarı testi, oyunlar ve yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin oyunla öğretim sürecindeki görüşlerini belirlemek amacıyla öğrenci günlükleri ve araştırmacının süreçle ilgili görüş ve gözlemleri için de araştırmacı günlüğü kullanılmıştır. Araştırma 8 hafta sürmüştür. Araştırma kapsamında toplanan nicel verilerin analizleri SPSS 25.0 tarafından yapılırken nitel veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulardan hareketle çalışmanın başında ve sonunda uygulanan akademik başarı testinden elde edilen verilerin son test lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık ortaya koyduğu görülmüştür. Oynatılan oyunlar neticesinde öğrenciler tarafından tutulan günlükler sonucunda“eğlenme”,“öğreticilik”,“duygusallık”ve“takım bilinci”temaları ortaya çıkmıştır. Yine süreç içerisinde araştırmacı tarafından tutulan günlüklerden elde edilen veriler ışığında öğrencilerin“eğlenerek öğrendikleri”sonucuna varılmıştır. Araştırmanın son safhasında uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen bulgulardan hareketle de öğrencilerin oyunla öğretilmeye çalışılan coğrafya kavramlarını öğrendikleri sonucuna ulaşılmıştır. Oyun ile öğretim yöntemi birçok ders ve sınıf düzeyinde kullanılabilir. Özellikle soyut birçok kavramın somutlaştırılarak öğretilmesinde etkili bir yöntem olabilir. Bu anlamda okullarda oyunla öğretim uygulamalarının miktarı artırılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is the 6th grade Social Studies course“People, Places and Environments”learning area 6.3.1 and 6.3.2 within the scope of the 2018 Social Studies Curriculum (SBDÖP) the aim of this study is to determine how the game teaching method is used in teaching 11 geography concepts, which are among the learning outcomes and where students experience misconceptions. Weak experimental desing method was used as the method in this research. The study group of the research consists of 15 students studying in the 6/B class of a secondary school in Göle district of Ardahan province in the 2023-2024 academic year. Developed by the researcher as a data collection tool within the scope of the research, academic achievement test, games and structured interview form were applied. In addition, student diaries were used to determine the students' opinions on the game teaching process, and the researcher's diary was used to record the researcher's opinions and observations about the process. The research lasted 8 weeks. While the analysis of the quantitative data collected within the scope of the research was carried out by SPSS 25.0, the qualitative data were analyzed by the content analysis method. Based on the findings obtained in the research, it was seen that the data obtained from the academic achievement test applied at the beginning and end of the study revealed a statistically significant difference in favor of the post-test. As a result of the diaries kept by the students because of the games played, the themes of“fun”,“instructiveness”,“emotionality”and“team awareness”emerged. Again, in the light of the data obtained from the diaries kept by the researcher during the process, it was concluded that the students“learned by having fun”. Based on the findings obtained from the semi-structured interview form applied in the last phase of the research, it was concluded that the students learned the geography concepts that were tried to be taught through the game. The game teaching method can be used in many lessons and grade levels. It can be an effective method, especially in teaching many abstract concepts by making them concrete. In this sense, the amount of game teaching practices in schools can be increased.