Adli fizik eğitiminde mekanik deneylerinin sanal laboratuvar teknolojisi kullanılarak geliştirilmesi
Development of mechanics experiments in forensic physics education using virtual laboratory technology
- Tez No: 935029
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Forensic Medicine, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Adli bilim, bilimsel yöntem ve teknikleri kullanarak adli olayların çözümlenmesine katkı sağlayan multidisipliner bir alandır. Adli fizik ise adli olaylarla ilgili delilleri analiz etmek için fizik ilkelerini kullanır. Uzman bir adli fizikçinin yetişmesi için tecrübeli öğreticiler, özel ders dokümanları, gelişmiş laboratuvar koşulları gibi emek ve zaman isteyen özel bir eğitim süreci gerekmektedir. Bu eğitimlerde teori ve uygulama iç içe ilerler. Temel balistik ve yüksekten düşme fiziğinin etkili bir şekilde öğretimi, teorik bilgilerin anlatılmasının yanında teknolojik imkânlarla donatılmış laboratuvarlarda uygulama yapmayı zorunlu kılmaktadır. Bu ıslak laboratuvarların yüksek maliyetli olmaları, güvenlik gerekçelerinin olması, yasal prosedürler içermesi alternatif çözümlerin üretilmesi gereksinimini ortaya çıkartmıştır. Bu çalışmada 3 boyutlu görselleştirme teknolojisi kullanılarak, adli fizik eğitimine yönelik uygulama imkânı sağlamak için tamamen bilimsel yasalara ve fiziksel gerçekliğe uygun olarak yapılan balistik sarkaç ve yüksekten düşme deneylerinin sanal laboratuvar ortamında geliştirilmesi amaçlanmıştır. Sanal ortamda deney geliştirme süreci; (i) bilimsel hazırlık süreci, (ii) grafik tasarım ve 3D modelleme süreci ve (iii) yazılım süreci olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Her iki deney, öğrenme kazanımları ve senaryolar doğrultusunda kullanıcıların deney başlangıç koşullarını kendi parametrelerine göre oluşturduğu, yaptığı ölçüm ve hesaplamalar sonucunda elde ettiği dinamik cevapları sistem cevaplarıyla karşılaştırarak eğitim çıktıları alabilecek şekilde düzenlenmiştir. Geliştirilen sanal laboratuvar uygulamasıyla, 3 boyutlu ve bilimsel algoritmalara dayalı her öğrencinin kendi parametre değişikliği ile farklı sonuçlar ve adli bilimlere ilişkin kazanımlar elde edebileceği dinamik bir deney ortamı sunulmuştur. Bu uygulamanın, uzaktan eğitim kapsamında kullanımının yanında fiziksel laboratuvar uygulamaları öncesi hazırlık ya da laboratuvar çalışmaları sonrası bilgilerin pekiştirilmesi amacıyla hibrit eğitimin bir parçası olarak kullanılabilmesi öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Forensic science is a multidisciplinary field that use scientific methods and techniques to help solve forensic cases. Forensic physics uses the principles of physics to analyze evidence related to forensic cases. Raising an expert forensic physicist requires a special training process that demands time and effort, including experienced instructors, special course documents, and advanced laboratory environments. In these trainings, theory and practice are closely combined. The effective teaching of the physics of basic ballistics and fall from height requires not only teaching theoretical knowledge but also practice in laboratories equipped with technological facilities. The high cost, security reasons and legal procedures required for these wet laboratories have led to the need for alternative solutions. This study aimed to develop ballistic pendulum and fall from height experiments in a virtual laboratory environment in accordance with scientific laws and physical reality in order to provide practice opportunities for forensic physics education by using 3D visualization technology. The virtual experiment development process was carried out in three stages; (i) scientific preparation, (ii) graphic design and 3D modeling and (iii) software development. Both experiments are organized in such a way that users can create the initial conditions of the experiment according to their own parameters in line with the learning outcomes and scenarios, and get educational outputs by comparing the dynamic responses obtained as a result of their measurements and calculations with the system responses. With the virtual laboratory software developed, a dynamic experimental environment based on 3-dimensional and scientific algorithms is presented where each student can obtain different results and gains related to forensic sciences with their own parameter changes. This application is also expected to be used within the scope of distance education and also as a part of hybrid education for preparation before physical laboratory practices or for strengthening the knowledge after these laboratory practices.