Psikolojik sağlamlığın merhamet yorgunluğuna olan etkisinin riskli birimde çalışan ve çalışmayan sağlık çalışanlarında karşılaştırılması
Comparison of the effect of psychological resilience on compassion fatigue in healthcare workers working and not working in risky units
- Tez No: 935035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ameliyathane ve diyaliz gibi bölümler riskli birimler olarak kabul edilmekte ve bu birimlerde çalışan/çalışmayan sağlık çalışanları çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Başka bir bireye bakım verende oluşan merhamet yorgunluğu bu problemlerdendir. Psikolojik sağlamlık ise, kişinin yaşadığı olumsuz deneyimlerle baş edebilme kapasitesidir. Literatüre bakıldığında psikolojik sağlamlık ve merhamet yorgunluğu ilişkisini inceleyen araştırmalar az olmakla birlikte yapılan çalışmalar çoğunlukla hemşire grubuyla olmuştur. Bu çalışmada; psikolojik sağlamlığın merhamet yorgunluğunu ne düzeyde yordadığı; yorduyorsa riskli birimlerde çalışan/çalışmayan sağlık çalışanlarında ne gibi farklılıklara sahip olduğu araştırılmıştır. İlişkisel tarama modelinin benimsendiği çalışmada katılımcılar; 18 yaşın üzerinde, verilerin toplandığı zaman itibariyle çalışmakta olan, kadın-erkek sağlık çalışanlarından oluşmuştur. Veri toplanmasında Yetişkinler için Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği ve Demografik Bilgi-Soru Formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Certain units such as operating rooms and dialysis units are considered high-risk departments, and healthcare professionals working or not working in these units encounter various challenges. One of these challenges is compassion fatigue, which arises in individuals providing care for others. Psychological resilience, on the other hand, refers to an individual's capacity to cope with adverse experiences. A review of the literature reveals that although there are few studies examining the relationship between psychological resilience and compassion fatigue, the existing research has predominantly focused on nurses. This study aimed to investigate the extent to which psychological resilience predicts compassion fatigue and to identify potential differences in this relationship between healthcare professionals working in high-risk units and those working in other units. The study adopted a correlational survey model. The participants consisted of male and female healthcare professionals aged 18 and older who were actively employed at the time of data collection. Data were collected using the Psychological Resilience Scale for Adults, the Short Compassion Fatigue Scale, and a Demographic Information and Questionnaire Form. The collected data were analyzed using IBM SPSS software.