Sınıf öğretmenlerinin fen deneyimlerinin incelenmesi
The investigation of primary school teachers' science experiencies
- Tez No: 935036
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Otobiyografi, bireylerin yaşanmışlıklarını dikkate alarak hayatın yeniden yorumlanması ve dolayısıyla benliğin araştırılması olarak ifade edilebilir. Bu araştırmada öğretmenlerin geçmiş yaşantılarındaki fen deneyimleri ve bu deneyimlerin onların mesleki ve akademik kariyerleri üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan olgu bilim deseni kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubu, sınıf öğretmenlerinin fen ile ilgili otobiyografilerini belirlemeyi amaçladığı için amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi ile seçilmiştir. Çalışma grubunda sınıf öğretmenlerinin; cinsiyet, kıdem, sınıf düzeyi, okulun konumu (il merkezi, ilçe, kasaba/köy) gibi tabakalardan seçilen 13 öğretmen yer almaktadır. Veriler çalışmaya katılan öğretmenlerle yapılan yüz yüze ve online görüşmelerle elde edilmiştir. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yoluyla elde edilen verilerin değerlendirilmesinde tümevarımsal bir yaklaşımla MAXQDA programı ile içerik analizi tekniklerinden kategori analizi yoluyla analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; sınıf öğretmenlerin büyük bir kısmı geçmişte yaşadıkları fen deneyimlerinin olduğu belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin büyük bir kısmı fen bilimine karşı olumlu bir tutum sergilemektedir. Bu öğretmenler, fen derslerini işlerken çeşitli yöntem ve stratejiler kullanarak özellikle deney yapma yoluna gitmektedirler. Öte yandan, fen konusunda olumsuz düşüncelere sahip olan öğretmenin, konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı nedeniyle bu tutumu geliştirdiği belirlenmiştir. Öğretmenlerin büyük bir kısmının bilim merkezlerine ve fuarlarına sık sık gitmediği ya da gidemediği belirlenmiştir. Ayrıca, öğretmenler öğrencilerini bilim fuarlarına, şenliklere veya bilim merkezlerine götürmek istediklerinde çeşitli prosedürlerle karşılaştıklarını ifade etmektedirler. Öğretmenlerin ilkokulda fen dersinde deney, yaparak-yaşayarak, uygulamaya dayalı etkinlikler yaparak, deneme- yanılma, proje temelli eğitim, model olarak öğretim, gezi-gözlem-inceleme, anlatım, okuma, drama gibi öğretim yöntem ve stratejileri kullandıklarını sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenleri, ilkokullarda fen laboratuvarlarının eksikliğinin ve materyal yetersizliğinin, fen dersini işlerken kendilerini zorladığını ifade etmişlerdir. Öğretim sürecinde, öğretmenlerin etkinlik paylaşımlarında birbirlerine destek oldukları ve üst sınıfı okutan öğretmenlerin deneyimlerinden faydalandıkları belirlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda öneriler oluşturulmuştu
Özet (Çeviri)
An autobiography is the rewriting of one's life, including experiences and the exploration of the self. This study aims to examine the scientific experiences of teachers in their past and the impact of these experiences on their professional and academic careers. The study employed case study design, a qualitative research method. The research study group was chosen using maximum diversity sampling, a planned sampling method, to ascertain primary school teachers' views regarding science. The study group comprised 13 teachers chosen from several strata, including gender, seniority, grade level, and school location (provincial center, district, town/village). The study acquired data through face to face and online interviews with the participating teachers. The study utilized“Personal Information Form”and“Semi-structured Interview Form”, created by the researcher. The researcher employed category analysis techniques via MAXQDA software to analyze qualitative research data, adopting an inductive strategy for data interpretation. The study's results revealed that most primary school teachers have prior experiences in science. The majority of primary school exhibit a favorable disposition toward science. These teachers employ diverse methodologies and strategies in their science instruction, particularly in experimentation. Conversely, it was determined that educators harboring negative perceptions of science cultivated this mindset due to their insufficient knowledge of the subject. Also, it was concluded that most instructors do not frequently visit science centers and fairs. Moreover, educators indicated that they encounter numerous protocols while seeking to send their kids to science fairs, festivals, or science centers. It was determined that teachers employed instructional methods and strategies including experimentation, experiential learning, practical activities, trial and error, project-based education, modeling, observational study, lectures, reading, and drama in primary school science sessions. Primary school teachers indicated that the absence of scientific facilities and inadequate resources in elementary schools hindered their ability to deliver science instruction. They emphasized that to fully understand the accomplishments of the science course and to guarantee enduring learning, the teachings should be conducted through experimentation, practice, and experiential engagement. Throughout the instructional procedure, it was ascertained that the educators collaborated in sharing tasks and derived advantages from the experiences of those instructing higher grade levels.