2014-2024 yılları arasındaki seramik sofra eşyalarında görülen tasarım trendleri
Design trends in ceramic tableware between 2014-2024
- Tez No: 935038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN GENÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Seramik sofra eşyaları, seri üretime geçildikten sonra estetik özellikleri kaybetmiş; Arts & Crafts, Art Nouveu, Bauhaus gibi hareketlerin ortaya atılmasıyla da yeniden anlam kazanmıştır. Bu süreçte yaşanan büyük değişimler, endüstriyel tasarım disiplininin oluşmasına katkı sağlamış ve endüstriyel tasarımcı, üretici firmalar ile tüketiciler arasında köprü rolü üstlenmiştir. Hem firmaların kazanç sağlayabileceği hem de tüketicilerin tercih edebileceği tasarımlar oluşturmak adına, tasarımcılar trend araştırmalarına yönelmişlerdir. Seramik sofra eşyaları sektöründe son yıllarda tasarım trendlerinin değişme ve oluşma hızı artmış olup, günümüzde pek çok trend aktif olarak var olmaktadır. Bu araştırma, var olan trendlerin belirlenmesi ve estetik değişimlerin açıklanması adına 2014-2024 yılları arasında varlığını sürdüren orta ve büyük ölçekli tasarım trendlerini araştırmıştır. Tasarım trendleri bu araştırma kapsamında, sanatsal etkiler, klasik ve modern tasarımlar, kültürel özellik taşıyan seramikler, doğadan esinlenilen ürünler, rustik tasarımlar ve kişiselleştirme trendi olmak üzere altı ana başlık altında toplanmış ve büyük seramik firmalarının yemek takımı tasarımları üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ceramic tableware experienced a loss of aesthetic value following its transition to mass production; however, these values were regained with the emergence of movements such as Arts & Crafts, Art Nouveau, and Bauhaus. The major changes that occurred during this period played a crucial role in the development of the industrial design field. Industrial designers became a bridge between manufacturers and consumers, tasked with developing designs that simultaneously meet corporate profitability goals and align with consumer preferences, leading them to trend research. In the ceramic tableware industry, the rate of change and formation of design trends has increased in recent years, and many design trends exist today. This research explored the medium and large-scale design trends present between 2014 and 2024, aiming to identify existing trends and explain the aesthetic changes. In this research, design trends are categorized into six primary categories: artistic influences, classical and modern designs, ceramics with cultural characteristics, nature-inspired products, rustic designs and personalisation trend, all evaluated through the dinnerware designs of major ceramic companies.