Febril konvülziyon tanılı olguların klinik bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical findings of cases diagnosed with febrile seizure
- Tez No: 935039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş: Febril konvülziyon; 1 ay-5 yaş arasındaki çocuklarda en sık görülen nörolojik bozukluk olup; aynı zamanda en yaygın görülen nöbet türüdür. Febril konvülziyon tüm çocukların %2-5 ini etkilemektedir. Bu çalışmamızda febril konvülziyon (FK) tanısı ile çocuk nöroloji polikliniğine başvurmuş ve takibi yapılan mevcut hastalar retrospektif olarak taranmış olup; hastaların klinik bulgularının değerlendirilmesi ve risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji Bilim Dalı Polikliniği'ne Ocak 2018 ile Ağustos 2023 tarihleri arasında başvuran FK tanılı hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya SSS enfeksiyon bulguları olan (menenjit, ensefalit) hastalar dahil edilmemiştir. FK hasta grubunda 208 hasta çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen ve FK tanısıyla takip edilen tüm hastaların demografik ve klinik özellikleri; başvuru yaşı, aile öyküsü, akraba evliliği, febril konvülziyon tipi, epilepsi ile ilişkisi, EEG, nörogörüntüleme, tetikleyen enfeksiyon, B12 vitamini, D vitamini, ferritin, hemogram, kan elektrolit düzeyleri, mevsim, prenatal ve postnatal risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmış ve retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Febril konvülziyon nedeniyle Çocuk Nöroloji polikliniğinden takipli hastaların %56,73'ü erkek, %43,2'si kız, hastaların ortalama yaşı 21,71±13,73 ay olarak saptandı. Hasta izlem süresi ortalama 37,50±21,62 ay olarak bulundu. Hastaların %56,7'si basit febril konvülziyon (BFK), %30,2'si komplike febril konvülziyon (KFK) (24 Saat içerisinde tekrar), %10,5'i KFK (>15 dk dan uzun) ve %2,4'ü KFK (24 Saat içerisinde tekrar ve >15 dakikadan uzun süren) olduğu saptandı. Hastaların %18,2'sinin uzamış febril nöbet olduğu, %52,4'ünde 2-4 arası rekürrens nöbet, %18,7'sinde >5 kez rekürrens olduğu saptanmıştır. Hastaların aile öyküsünde %3,6'inin akraba ve %8,7'sinin aynı köyden olduğu saptandı. Hastaların %90,82'sinin matür, %7,25'inin prematür, %1,93'ünün postmatür doğduğu bulundu. Hastaların eşlik eden enfeksiyonlarına bakıldığında en sık görülen üç enfeksiyonun sırayla; ÜSYE (%65,76), ÜSYE ve ASYE (%10,87), ÜSYE ve AOM (%7) olduğu görülmüştür. EEG sonuçları değerlendirildiğinde %78,91'i normal saptandı. Nörogörüntülemelede %68,13'ünün normal olduğu bulundu. Hastaların %37,02'sine profilaksi verildi. Profilaksi olarak %76,62'sine levetirasetam, %15,58'ine rektal diazepam, %7,79'una valproat tedavisi verildi. Hastaların %48,22'sinin hemogram değerleri normal saptandı. Hastaların hemogram değerlerinin %34,52'sinde lökositoz olduğu görüldü. Hastaların %11,79'unun hafif derece hiponatremisi olduğu bulundu. Hastaların %95,68'inin TFT değerlerinin normal olduğu bulundu. Hastaların %7,18'inin hiperglisemik olduğu bulundu. Hastaların vitamin B12 düzeylerinin 9 %18,18'inin 200-299 ng/L arasında olduğu, %10,3'ünün
Özet (Çeviri)
Introduction: Febrile seizure; it is the most common neurological disorder in children between the ages of 1 month to 5 years; it is also the most common type of seizure. Febrile seizure affects 2-5 % of all children. In this study, existing patients who were admitted to the pediatric neurology outpatient clinic with the diagnosis of febrile seizure and were followed up were retrospectively scanned; the aim was to evaluate the clinical findings of the patients and determine the risk factors. Material-Methods: Patients diagnosed with febrile seizure who applied to Afyonkarahisar Health Sciences University Faculty of Medicine Child Neurology Department Polyclinic between January 2018 and August 2023 were included in the study. Patients with CNS infection findings (meningitis, encephalitis) were not included in the study. In the FC patient group, 208 patients were included in the study. Demographic and clinical characteristics of all patients included in the study and followed up with a diagnosis of FC were evaluated retrospectively according to age at admission, family history, consanguineous marriage, febrile seizure type, relationship with epilepsy, EEG, neuroimaging, triggering infection, hemogram, blood vitamin B12, vitamin D, ferritin, electrolyte levels, seasonal distribution, prenatal and postnatal risk factors. Findings: : Of the patients followed up at the Pediatric Neurology outpatient clinic due to febrile seizure, 56,73% were boys and 43,2% were girls, and the average age of the patients was 21,71±13,73 months. The average patient follow-up period was found to be 37,50±21,62 months. 56,7% of the patients had simple febrile seizure (SFS), 30,2% had complex febrile seizure (CFS) (repeated within 24 hours), 10,5% had CFS (longer than 15 minutes) and 2% had 4 of them were found to have CFS (recurring within 24 hours and lasting >15 minutes). It was determined that 18,2% of the patients had prolonged febrile seizures, 52,4% had 2-4 recurrent seizures, and 18,7% had >5 recurrences. In the family history of the patients, it was determined that 3,6% were relatives and 8,7% were from the same village. When we look at the accompanying infections of the patients, the three most common observed infections were URTI (65,76%), URTI and LRTI (10,87%), URTI and AOM (7%) respectively. When the EEG results were evaluated, %78,91 were found to be normal. In neuroimaging, %68,13 were found to be normal. Prophylaxis was given to %37,02 of the patients. As prophylaxis, 76,62% were given levetiracetam, 15,58% were given rectal diazepam, and 7,79% were given valproate. Hemogram values of 48,22% of the patients were found to be normal. Leukocytosis was observed in 34,52% of the patients' hemogram values. It was determined that 11,79% of the 11 patients had mild hyponatremia, 95,68% had normal thyroid function test values, and 7,18% were hyperglycemic. It was found that 18,18% of the patients vitamin B12 levels were between 200-299 ng/L, and 10,3% were