Endokrin sistem konusunda simülasyon destekli öğretim materyali: Bir tasarım geliştirme çalışması
Simulation supported teaching material on the endocrine system: A design development study
  1. Tez No: 935037
  2. Yazar: HATİCETÜL KÜBRA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Biyoloji öğretiminde karşılaşılan temel zorluklardan biri, soyut ve karmaşık kavramların öğrencilere etkili bir şekilde aktarılmasıdır. Bu durum, öğrencilerin ezbere dayalı bir öğrenme sürecine yönelmesine neden olmakta ve temel biyoloji konularının anlaşılmasını güçleştirmektedir. Öğrencilerin öğrenme güçlüğü çektikleri konuların başında sistemler; özellikle endokrin sistem gelmektedir. Yapılan araştırmalar, endokrin sistemin öğrenciler için öğrenilmesi zor konulardan biri olduğunu ortaya koymakta ve anlamlı ve kalıcı öğrenme için çeşitli öğrenme stillerine uygun, somutlaştırıcı öğretim materyallerine ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Bu amaçla bu araştırmada,“Hormonların İzinde”adlı öğretim materyali, endokrin sistemin öğretimine katkı sağlamak ve öğrencilere etkili bir öğrenme deneyimi sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) yöntemi ile yürütülen bu araştırmada tasarım modellerinden biri olan Plomp modeli (ön araştırma, tasarım, prototipleme/inşa etme, test-değerlendirme-revizyon ve uygulama) kullanılmıştır. Beş aşamadan oluşan bu modelin ön araştırma aşamasında, endokrin sistemin öğrenimindeki zorluklar ve literatürdeki eksiklikler belirlenmiştir. Tasarım aşamasında, materyalin içeriği planlanmış ve prototip geliştirilmiştir. Test, değerlendirme ve uygulama aşamasında materyal, katılımcılar tarafından incelenmiş, eğitim materyali değerlendirme kriterleri açısından görüşleri alınmıştır. Unity programı kullanılarak geliştirilen“Hormonların İzinde”öğretim materyali; konu anlatımları, hormon kartları, üst düzey bilişsel becerileri ölçmeye yönelik açık uçlu örnek olay senaryoları, bu senaryolara dayalı simülasyonlar ve hormonların vücutta izlediği yolu görselleştiren sesli animasyonlardan oluşmaktadır. Geliştirilen öğretim materyaline ilişkin alan uzmanları, öğretmenler, öğretmen adayları ve öğrencilerin görüşleri incelenmiştir. Araştırma kapsamında, ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen üç alan uzmanı, dört biyoloji öğretmeni, on üç biyoloji öğretmen adayı, on 11. sınıf öğrencisi ve on 12. sınıf öğrencisi yer almıştır. Katılımcılardan öğretim materyaline ilişkin geri bildirimler almak amacıyla materyal görüş formu geliştirilmiş ve yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizi ve betimsel analiz kullanılmıştır. Katılımcıların yanıtlarından kodlar ve kategoriler oluşturulmuş, kategoriler altında yer alan her bir kod için frekanslar belirlenmiş ve doğrudan alıntılara yer verilmiştir. Araştırma sonuçları,“Hormonların İzinde”öğretim materyalinin biçimsel uygunluk, eğitim programına uygunluk, öğretimsel uygunluk, öğrenciye uygunluk ve programlama uygunluğu açısından eğitim materyallerinin değerlendirilmesinde kullanılan kriterleri karşıladığını göstermektedir. Katılımcılar, öğretim materyalinin endokrin sistemin anlaşılmasını desteklediğini, etkileşimli ve öğrenci dostu olduğunu, ayrıca etkili bir eğitim aracı olarak işlev gördüğünü ifade etmiştir. Bununla birlikte, materyalin daha verimli kullanım için iyileştirme önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the main difficulties in teaching biology is the effective transfer of abstract and complex concepts to students. This situation causes students to turn to a learning process based on rote learning and makes it challenging to understand essential biology topics. The main subjects students have difficulty learning are systems, especially the endocrine system. Studies show that the endocrine system is one of the complex subjects for students to learn and that concretizing teaching materials suitable for various learning styles is needed for meaningful and permanent learning. For this purpose, in this research, the teaching material named“On the Trail of Hormones”was designed to contribute to teaching the endocrine system and provide students with a practical learning experience. In this research conducted with the research and development (R&D) method, one of the design models, the Plomp model (preliminary research, design, prototyping/construction, test-evaluation-revision, and application), was used. In the initial research phase of this five-stage model, difficulties in learning the endocrine system and deficiencies in the literature were determined. The material's content was planned in the design phase, and a prototype was developed. In the test, evaluation, and implementation phase, the participants examined the material, and their opinions were obtained regarding the evaluation criteria for educational material evaluation. The“On the Trail of Hormones”teaching material developed using the Unity program consists of subject explanations, hormone cards, open-ended case scenarios aimed at measuring high-level cognitive skills, simulations based on these scenarios, and audio animations visualizing the path hormones follow in the body. The opinions of field experts, teachers, prospective teachers, and students regarding the developed teaching material were examined. Three field experts, four biology teachers, thirteen prospective biology teachers, ten 11th-grade students, and ten 12th-grade students were included in the research selected using the criterion sampling method. A material opinion form was developed, and semi-structured interviews were conducted to obtain feedback from the participants regarding the teaching material. Content analysis and descriptive analysis were used to analyze the received data. Codes and categories were created from the participants' responses, frequencies were determined for each code under the categories, and direct quotations were included. The research results show that the“On the Trail of Hormones”teaching material meets the criteria used in evaluating teaching materials in terms of formal suitability for the educational program, educational suitability, suitability for the student, and programming suitability. The participants stated that the teaching material supports understanding the endocrine system, is interactive and student-friendly, and functions as an effective teaching tool. In addition, suggestions for improvement were made for more efficient use of the material.