Türk dünyası neşriyatlarından Tonguç gazetesi 1909 (fihrist, seçme metinler ve değerlendirme)
Tonguç newspaper, one of the Turkish world publications, 1909 (index, selected texts and evaluation)
- Tez No: 935059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İletişim tanımının kapsamında yer alan basın-yayın faaliyetleri oldukça eskiye dayanan bir tarihe sahiptir. İletişim ve buna bağlı olarak basın-yayın insanlığın geçmişten günümüze geçirdiği evreleri, değişim ve gelişimini anlamak ve aktarmak için kullanılan en önemli araçlardan biri olmuştur. Basın ve yayın hayatının gelişimi elbette yazının icadı ile oluşmuştur. Yazının icadından sonra ise en önemli evre matbaanın icadı ve gelişimidir. Günümüz modern matbaanın temelini XV. yüzyılda Gutenberg ortaya çıkarmıştır. Osmanlı Devleti'nde ilk matbaa 1493 yılında Yahudiler tarafından kurulmuştur. Bunu takiben 1567 yılında Ermeniler ve 1627 yılında Rumlar ilk matbaalarını açmışlardır. İlk Türk matbaası ise 1727 yılında açılmıştır. 2.Meşrutiyetin ilanı akabinde Tonguç Gazetesi Mirza Sait Bey tarafından 24 Şubat 1909 tarihinde yayımı yapılmaya başlanmıştır. II. Meşrutiyet döneminde İstanbul'da yayın hayatına giren Tonguç gazetesinden çeyrek asır önce İsmail Bey Gaspıralı tarafından Kırım da bu adla sadece bir sayı yayımlanabilen bir gazete çıkartılmıştır. Yaklaşık 3 aylık süre zarfı içerisinde 36 sayı yayımlanan gazete, Osmanlı toprakları dâhil olmak üzere birçok Müslüman coğrafyasında ilgi ile takip edilmiştir. Muhtevasında birçok edebi türe yer veren Tonguç Gazetesi Avrupa ve İslam dünyasında aktarmış olduğu haberler neticesinde basın-yayın hayatında önemli bir yer edinmiştir. İçeriğinde birçok bilgilendirici eser barındırdığından halkın farklı kesimlerine hitap etmiştir. Bütün bu özellikleri ile Tonguç Gazetesi halkı bilinçlendirme ve kültür seviyesini artırma konusunda önemli bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
Press and broadcasting activities within the scope of the definition of communication have a very old history. Communication and, accordingly, the press have been one of the most important tools used to understand and convey the change and development of humanity from the past to the present. Of course, the development of press and publishing life was formed by the invention of writing. After the invention of writing, the most important stage is the invention and development of the printing press. The foundation of today's modern printing press is 15. It was created by Gutenberg in the century. The first printing press in the Ottoman state was established by Jews in 1493. Following this, the Armenians opened their first printing houses in 1567 and the Greeks in 1627. The first Turkish printing press was opened in 1727. 2. Upon the proclamation of the constitution, Tonguç Newspaper started to be published on February 24, 1909 by Mirza Sait Bey. A quarter of a century ago, A quarter of ago, İsmail Bey Gaspıralı published a newspaper in Crimea, which could only be published with one issue under this name, was published by Tonguç Newspaper, which entered the press life in Istanbul during the 2nd Constitution period. The newspaper, which published 36 issues in a period of about 3 months, was followed with interest in many Muslim geographies, including Ottoman lands. Tonguç newspaper, which includes many literary genres in its content, has gained an important place in the press and broadcasting life as a result of the news it has conveyed from Europe and the Islamic world. Since it contains many informative works in its content, it has appealed to different segments of the public. With all these features, Tonguç newspaper has played an important role in raising public awareness and increasing the level of culture.