Bazı N-triazolil asetamit türevlerinin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of some N-triazolyl acetamite derivatives and investigation of their biological activities
  1. Tez No: 935060
  2. Yazar: DUYGU ŞAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Heterosiklik bileşiklerin farmakolojik açıdan önemli olmaları ve piyasada kullanılan birçok ilacın yapısında bulunmalarından ötürü, yeni heterosiklik bileşiklerin sentezi önem arz etmektedir. Heterosiklik bileşikler içersinde, terapötik etkilerinin yüksek oluşundan dolayı 1,2,4-triazol türevleri en çok kullanılan bileşikler arasındadır. Ayrıca,1,2,4-triazol halkası içeren pek çok heterosiklik bileşiğin antimikrobial, antifungal, antitüberküloz, antienflamatuar, antiviral, antioksidan, antidepresan, antikonvulsan, antidiyabetik, antiobezite, enzim inhibitör ve antikanser gibi önemli biyolojik aktivitelere sahip oldukları da bilinmektedir. Bu nedenle bu çalışmada önemli biyolojik aktivite gösteren ya da biyolojik aktiviteyi yükselten N-(3,5-disubstitüel-4H-1,2,4-triazol-4-il)tiyofen-2-karboksamitbileşiklerin sentezi, yapılarının aydınlatılması ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi planlanmaktadır. Triazol türü benzer yapılara sahip biyoaktif bileşiklere örnek olarak, vorozol, letrozol ve anastrozol (kanser tedavisinde), triadimenol, ravuconazoe, definoconazol, itraconazol, fluconazol, pasaconazol ve voriconazoller (antifungal), viramitine (hepatit C), ribavirin (antiviral), nefazodon ve etoperidon (antidepressant) verilebilir. Bu çalışmada, sentezi hedeflenen I-IV bileşikleri nitrillerden başlanarak sentezlenmiş ve yapıları spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Ayrıca sentezlenen bu bileşiklerin biyolojik aktivitesi üzerine etkileri amitler ile mukayese edilmiştir. Çalışmada üretilen 1-4 bileşikleri ilk defa bu çalışmada sentezlenmiş ve yine ilk defa biyolojik aktiviteleri üzerine etkileri ortaya konulmuştur. Araştırmadan elde edilen verilerin SCI/SCI-Expanded dergilerde yayına dönüştürülme çalışmaları devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Since heterocyclic compounds are pharmacologically essential and are found in the structure of many drugs used in the market, the synthesis of new heterocyclic compounds is important. Among heterocyclic compounds, 1,2,4-triazole derivatives are among the most widely used compounds due to their high therapeutic effects. In addition, many heterocyclic compounds containing 1,2,4-triazole ring are known to have important biological activities such as antimicrobial, antifungal, anti-tuberculosis, anti-inflammatory, antiviral, antioxidant, antidepressant, anticonvulsant, antidiabetic, anti-obesity, enzyme inhibitor and anticancer. Therefore, in this study, it is planned to synthesize N-(3,5-disubstituted-4H-1,2,4-triazol-4-yl)thiophene-2-carboxamite compounds that show important biological activity or enhance biological activity, elucidate their structures and investigate their biological activities. Examples of bioactive compounds with similar structures of triazole type are vorozole, letrozole and anastrozole (cancer treatment), triadimenol, ravuconazole, definoconazole, itraconazole, fluconazole, pasaconazole and voriconazoles (antifungal), Viramitine (hepatitis C), Ribavirin (antiviral), nefazodone and etoperidone (antidepressant). In this study, the targeted compounds I-IV were synthesized starting from nitriles and their structures were elucidated by spectroscopic methods. In addition, the effects on the biological activity of these synthesized compounds were compared with amites. Compounds 1-4 produced in this study were synthesized for the first time in this study and their effects on biological activity were revealed for the first time. The data obtained from the study are in the process of being published in SCI/SCI-Expanded journals.