Türkiye'de şehir içi kavşak tasarım ve uygulama hatalarının trafik kazalarına olan etkileri
The Effects of the faults at city center junctiondesigns and aplications on the traffic accidents in Turkey
- Tez No: 93508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
TÜRKİYE'DE ŞEHİR İÇİ KAVŞAK TASARIM VE UYGULAMALARININ TRAFİK KAZALARINA OLAN ETKİLERİ (Doktora Tezi) Zeynel YETGİN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2000 ÖZET Trafik kazalarının insanlar (sürücü, yaya, yolcu), taşıtlar yol ve/veya çevre şartlarından kaynaklandığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı. Türkiye'de şehir içi kavşak tasarım ve uygulama hatalarının trafik kazalarına olan etkilerini araştırmaktır. Çalışmada Ankara'nın Akşemsettin, Beşevler, Tandoğan ve Ulus kavşakları örnek kavşak olarak seçilmiştir. Bu kavşakların projeleri ve mevcut durumları incelenmiştir. Diğer taraftan bu kavşaklarda yaya ve araç sayımlan yapılarak sürücülere anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistik yöntemler kullanılarak tartışılmıştır. Ölçüm, sayım ve anket sonuçlarına göre Akşemsettin, Beşevler, Tandoğan ve Ulus kavşaklarında tasarım hataları olduğu, kavşaklarda projesine uygun11 olmayan uygulamalar yapıldığı, tasarım ve uygulama hatalarının kaza sayısını arttırdığı, sürücülerin eğitim seviyesinin kaza sayısını etkilediği görülmüştür. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez yöneticisi 6263300 Kavşak, kaza 184 Doç. Dr. Metin ARSLAN
Özet (Çeviri)
m THE EFFECTS OF JUNCTION DESIGNS AND APPLICATIONS ON THE TRAFFIC ACCIDENTS IN TURKEY (Ph.D Thesis) Zeynel YETGİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCES AND TECHNOLOGY March 2000 ABSTRACT It is known that the main causes of the traffic accidents are the people (drivers, pedestrians, passengers), the conditions of the roads and/or environment. The aim of this study is to search the effects of the faults in the desing and application of junctions in the city center on traffic accidents. In this study, Akşemsettin, Beşevler, Tandoğan and Ulus Junctions in Ankarajıave chosen as samples and the projects and present conditions of these junctions are investigated. On the other hand, pedestrians and vechicles are counted, queries are applied to the drivers. The results are discussed by using statistical methods. As a result of measurements, countings and queries, it is realized that the design of Akşemsettin, Beşevler, Tandoğan and Ulus Junctions have some faults: there are some applications that do not conform with the projects; traffic accidents increase because of the faults in the design and applications; and the educational level of the drivers affects the number of the accidents.IV Science code Key words Page number Adviser 6263300 Junction, Accident 184 Doç.Dr. Metin ARSLAN tC YÜKSEKÖ?RfTIM KURULU MHcAMANIASyON MERKEZİ