Hofmann-dadn ve Hofmann-Td-tipi bazı konak-konuk ve konak bileşiklerinin titreşim spektroskopisi ile incelenmesi
The Study of some Hofmann-dadn and Hofmann-Td-type clathrate and complex compounds by using vibrational spectroscopy
  1. Tez No: 93507
  2. Yazar: TEVFİK RACİ SERTBAKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA KANTARCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada, Hofmann - tipi M(1,10 - diaminodekan)Ni(CN)4 konak ve M(1,10 - diaminodekan)Ni(CN)4.nG (M=Co, Ni or Cd ; n=1.5 ; G=klorobenzen, 1,2-, 1,3-, 1,4-diklorobenzen)konak-konuk bileşikleri ile Hofmann-Td-tipi Cd(heksametilenimin)2 M'(CN)4, Cd(piperazin) M'(CN)4 ve Cd(propilendiamin)2 M'(CN)4 (M'=Cd veya Hg) konak ve Cd(heksametilenimin)2M'(CN)4.2Bz Cd(piperazin)M'(CN)4. nG (G=Bz için n=1.25, G=Ace için n=1) ve Cd(propilendiamin)2 M'(CN)4.2Bz (M'=Cd veya Hg) konak-konuk bileşikleri ilk kez elde edildi. Elde edilen bu bileşiklerin infrared spektroskopi yöntemi ile 4000 - 200 cm“1 bölgesinde spektrumları alınmış ve bu spektrumlardan, ligand moleküllerinin, Ni(CN)42”ve M'(CN)42" (M'=Cd veya Hg) anyonlarının ve konuk moleküllerin titreşim frekansları belirlenmiş ve titreşim mod işaretlemeleri yapılmıştır. Bu incelemeler ile, a) Elde ettiğimiz konak ve konak-konuk bileşiklerinin, Hofmann ve Td-tipi yapının özelliğini aynen taşıdığı, b) Ligand moleküllerinin Hofmann ve Hofmann-Td-tipi konak bileşiklerinde, M metaline azot donör atomundan bağlanarak yapıyı oluşturduğu, c) Konak-konuk bileşiklerinde oluşan a ve p tipi kavitelere konuk moleküllerin hapsolduğu sonucuna vanlmıştır. Bilim Kodu : 404.03.01Anahtar Kelime : Konak-konuk ve konak bileşiği, benzen, aseton, klorobenzen, 1,2-diklorobenzen, 1,3-diklorobenzen, 1,4-diklorobenzen, 1,10-diaminodekan, heksametilenimin, piperazin, 1,2-diaminopropan, İR spektrumu, Raman spektrumu
Özet (Çeviri)
In this study, Hofmann-type M(1,10-diaminodecane)Ni(CN)4 complex and M(1,10- diaminodecane)Ni(CN)4.1.5G (M=Co, Ni orCd ; G=chlorobenzene, 1,2-, 1,3-, 1,4- dicholobenzene) clathrate compounds with Hofmann-Td-type Cd(hexametylenimine)2 M'(CN)4, Cd(piperazine)M'(CN)4 ve Cd(propylenediamine)2 M'(CN)4 (M'=Cd or Hg) complex and Cd(hexametylenimine)2M'(CN)4.2Bz, Cd(piperazine)M'(CN)4.nG (n=1.25 for G=Bz, n=1 for G=Ace) and Cd(propylenediamine)2 M'(CN)4.2Bz clathrate compounds have been obtained for the first time. The infrared spectra all these compounds have been recorded between 4000-200 cm'1 region and from these spectra, the vibrational modes of ligand molecules, Ni(CN)42“ and M'(CN)42”(M'=Cd or Hg) ions and guest molecules have been assigned. This study pointed out that, a) The structures of these compounds were found to be similar to those of Hofmann and Td-type compounds. b) In Hofmann and Hofmann-Td-type complex compounds, ligand molecules are coordinated to M metal from N donor atom. c) In clathrates, guest molecules are trapped in a and p cavities. Science Code : 404.03.01 Keywords : Clathrates and complexes benzene, acetone, chlorobenzene, 1,2-dichlorobenzene, 1,3-dichlorobenzene, 1,4-dichlorobenzene, 1,10-diaminodecane, hexametylenimine, piperazine, 1,2-diaminopropane, IR and Raman spectroscopy