مراعاة الذوق الإنساني في آيات نعيم الجنة في القرآن الكريم
Kur'an-ı Kerim'de cennet nimetleriyle ilgili ayetlerde insan zevkinin dikkate alınması
  1. Tez No: 935093
  2. Yazar: HİBA NASSR JABER JABER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada,“Kur'an-ı Kerim'de Cennet Nimetlerinin Tasvirinde İnsani Zevkin Gözetilmesi”başlığı altında, Kur'an-ı Kerim'de insani zevkin, özellikle cennet nimetlerinin tasviri bağlamında ele alınışı incelenmektedir. İnsani zevk, cennet tasvirlerinde ortaya konulan manevi güzelliklerle etkileşim yoluyla psikolojik rahatlığın sağlanmasına katkıda bulunan manevi bir hissiyat olarak değerlendirilmektedir. Çalışmada, bu tasvirlerin psikolojik, estetik ve pedagojik boyutları incelenerek, Kur'an ayetlerinin insani zevki nasıl ön plana çıkardığını ve bu zevkin, Allah'ın ahirette müminler için hazırladığı ilahi güzelliğin kavranmasındaki rolü analiz edilmektedir. Çalışmada, Kur'an-ı Kerim'deki cennet tasvirlerinin insani zevke hitap eden yönlerini ve bu tasvirlerin insanları iyi davranışlara yönlendirmedeki etkisini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Ayrıca, insan zevkinin nasıl geliştiğini ve cennet tasvirlerinin, insanları cennet nimetlerine ulaşmak için iyi işler yapmaya nasıl teşvik ettiğini açıklamak hedeflenmektedir. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, araştırmanın terimlerine dair tanımları sunmakta ve Kur'an-ı Kerim'deki insani zevk ve cennet nimetleri kavramları ele alınmaktadır. İkinci bölümde, cennet nimetlerine dair ayetlere, bunlarla ilgili hususlara ve insan zevkine dair ayetlere odaklanılmaktadır. Üçüncü bölümde ise, İslama uygun insani zevkin gelişimi ve bunun birey ve toplum üzerindeki etkileri tartışılarak, insani zevke dikkat etmenin cennete ulaşmada bir araç olarak nasıl değerlendirilebileceği incelenmektedir. Araştırmada, cennet nimetleri ayetlerinin izlenmesi ve anlamlarının kavranılması için nitel, tümevarımsal ve analitik yöntem kullanılarak bu ayetlerin insani zevki güçlendirmedeki rolüne dair bütüncül bir görüş oluşturulmasına katkıda bulunulmaktadır. Ayrıca, Derinlemesine analiz yoluyla, insani zevk kavramını gramatik ve ıstılahi olarak ele alan, Kur'an'daki nimet ayetlerini inceleyen ve bunların bireyler ve toplum üzerindeki psikolojik ve estetik etkilerini ortaya çıkaran araştırma soruları formüle edilmiştir. Çalışmada, önemli bulgulara ulaşılmıştır; bunlardan en önemlisi, insani zevk kavramının modern bir kavram olmakla birlikte İslami öğretilerde güçlü köklere sahip olduğudur. Sonuçlar, İslam'ın, bireylerde estetik duygusunu geliştiren değer ve ilkeleri belirleyerek insani zevke büyük önem verdiğini ve bu zevke dikkat etmenin, cennet nimetlerine ulaşmayı sağlayan ilahi mükafatla bağlantılı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, çalışmada insani zevkin toplumsal gelenek ve göreneklere göre değişkenlik gösteren göreceli bir davranış olduğu, ancak özü itibarıyla ahlaki gelişim ve manevi yükselişin bir aracı olduğu vurgulanmaktadır. Sonuç olarak çalışmada, eğitim ve medya kurumlarında insani zevkle ilgili kavramların güçlendirilmesi gerektiği vurgulanmış, İslam'ın bu zevki geliştirmedeki önemli rolünün altı çizilmiş ve insanlar Allah'ın müminler için hazırladığı estetik değerleri benimsemeye davet edimiştir. Bu da, insan davranışlarının iyileştirilmesi ve yüce İslami ahlaka yönlendirilmesi yoluyla toplumun gelişimine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the significance of human taste in the Quran, particularly in the descriptions of Paradise. Human taste, a spiritual sense, contributes to psychological comfort through interaction with the moral aesthetics presented in these descriptions. The study focuses on the psychological, aesthetic, and educational dimensions of these descriptions, demonstrating how Quranic verses highlight human taste and its role in enhancing human awareness of the divine beauty that God has prepared for believers in the afterlife. The study aims to identify verses that reflect this aesthetics and encourage the pursuit of Paradise by strengthening human taste as a moral and spiritual value that influences individual and societal behaviour. Additionally, the study seeks to clarify the factors that contribute to the development of human taste, and the role of these descriptions in motivating individuals to strive for good deeds to attain the gardens of bliss. The study consists of three chapters: the first provides definitions of the research terms and addresses the concepts of human taste and Paradise in the Quran. The second chapter focuses on the verses of Paradise, their related concepts, and connotations, along with verses related to human taste. The third chapter concludes with a discussion of the development of Islamic human taste and its impact on the individual and society, along with an examination of the factors that lead to considering human taste as a means of attaining Paradise. The research relied on a descriptive, inductive, and analytical approach to trace the verses of Paradise and understand their connotations, contributing to a comprehensive understanding of the role of these verses in enhancing human taste. Through in-depth analysis, the research questions addressed the linguistic and conceptual understanding of human taste, examined the Quranic verses of Paradise, and explored their psychological and aesthetic impacts on individuals and society. The study arrived at significant findings, most notably that human taste is a modern concept but has deep roots in Islamic teachings. The results showed that Islam has attached great importance to developing human taste through the legislation of values and principles that enhance individuals' sense of beauty, and that considering this taste is linked to the divine reward of entering the gardens of bliss. The study also demonstrated that human taste is a relative behaviour that varies with customs and traditions, but at its core, it is a means of developing morals and spiritual refinement in society. In conclusion, the study recommends strengthening concepts related to human taste in educational and media institutions, emphasizing the important role of Islam in refining this taste, and encouraging individuals to adopt the aesthetic values that God has prepared for believers. This contributes to the development of society by improving human behaviour and guiding it towards noble Islamic morals.