Ters yüz öğrenme ortamlarında öğrencilerin akademik başarısı, dijital okuryazarlık ve yansıtıcı düşünme becerilerinin incelenmesi
Investigation of students' academic achievement, digital literacy and reflective thinking skills in flipped learning environments
  1. Tez No: 935094
  2. Yazar: ALİ ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALÜK ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ters Yüz Öğrenme (TYÖ) modelinin öğrencilerin akademik başarılarına, dijital okuryazarlık becerilerine ve yansıtıcı düşünme becerilerine olan etkilerini incelemektir. Ayrıca, araştırmada öğrencilerin TYÖ modeline yönelik görüşlerini belirlemek de hedeflenmiştir. Çalışma, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırma desenlerinden yakınsak paralel desen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel boyutu, ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen; nitel boyutu ise durum çalışması deseni esas alınarak yapılandırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 akademik yılında bir devlet üniversitesindeki meslek yüksekokulunun bilgisayar programcılığı programında öğrenim gören 2. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Veri toplama sürecinde, araştırmacı tarafından geliştirilen“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”,“Akademik Başarı Testi”,“Yansıtıcı Düşünme Ölçeği”,“Yansıtıcı Günlük”ve“Öğrenci Görüşme Formu”kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde ilişkili gruplar t-testi, ilişkisiz gruplar t-testi, Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi uygulanmış; normallik varsayımını test etmek için Shapiro-Wilk analizi yapılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, TYÖ modelinin uygulandığı deney grubu ile geleneksel yöntemlerin kullanıldığı kontrol grubundaki öğrencilerin akademik başarı ön test–son test puanlarında istatistiksel olarak anlamlı artışlar olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, dijital okuryazarlık ve yansıtıcı düşünme becerileri için ön test–son test puanlarında anlamlı bir artış gözlemlenmemiştir. Deney ve kontrol gruplarının akademik başarı ve yansıtıcı düşünme becerileri son test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamışken, dijital okuryazarlık becerileri son test puanlarında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bu farklılık, özellikle bilişim teknolojileri kullanımı ve dijital güvenlik alt boyutlarında belirgin olurken, dijital bilinç alt boyutunda anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Nicel verilerin değerlendirilmesi sonucunda TYÖ modelinin, geleneksel öğrenme yöntemlerine kıyasla akademik başarı ve yansıtıcı düşünme becerileri üzerinde belirgin bir fark yaratmadığı, ancak dijital okuryazarlık becerilerini olumlu yönde etkilediği anlaşılmıştır. Nitel veriler, deney grubu öğrencilerinden alınan görüşmeler ve yansıtıcı günlükler aracılığıyla analiz edilmiş ve temalara dönüştürülmüştür. Nitel verilerden elde edilen bulgular, TYÖ modelinin kalıcı öğrenmeyi desteklediğini, bireysel öğrenmeyi teşvik ettiğini, öğrencilerin derse katılımını artırdığını ve eleştirel düşünme, yaratıcılık gibi 21. yüzyıl becerilerini geliştirdiğini göstermiştir. Bununla birlikte, teknik altyapı eksiklikleri, öğrenme materyallerine erişimde yaşanan zorluklar ve eş zamanlı soru sorma imkânının sınırlı olması gibi olumsuz yönler de tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, TYÖ modelinin potansiyel faydalarını ve sınırlamalarını ortaya koyarak eğitim süreçlerinde nasıl etkili bir şekilde uygulanabileceğine dair önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of the Flipped Learning (FL) model on students' academic achievement, digital literacy and reflective thinking skills. In addition, the study aimed to determine students' views on the FL model. The study was conducted using a convergent parallel design, which is one of the mixed methods research designs in which quantitative and qualitative research methods are used together. The quantitative dimension of the study was structured based on a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group, and the qualitative dimension was structured based on a case study design. The study group of the research consisted of 2nd year students studying in the computer programming programme of a vocational school at a state university in the academic year 2022-2023. In the data collection process, the 'Digital Literacy Scale', 'Academic Achievement Test', 'Reflective Thinking Scale', 'Reflective Journal' and 'Student Interview Form' developed by the researcher were used. For the analysis of quantitative data, paired samples t-test, independent samples t-test, Mann-Whitney U-test and Wilcoxon signed rank test were used; Shapiro-Wilk analysis was used to test the normality assumption. Qualitative data were analysed using content analysis. The results of the study showed that there was a statistically significant increase in the pre- and post-test academic achievement scores of the students in the experimental group, in which the FL model was applied, and in the control group, in which traditional methods were used. However, there was no significant increase in the pre-test and post-test scores for digital literacy and reflective thinking skills. While there was no significant difference between the post-test scores for academic achievement and reflective thinking skills between the experimental and control groups, a significant difference was found in the post-test scores for digital literacy skills in favour of the experimental group. This difference was particularly evident in the sub-dimensions of information technology usage and digital safety, while there was no significant difference in the sub-dimension of digital awareness. As a result of the analysis of quantitative data, it was understood that the FL model did not make a significant difference to academic achievement and reflective thinking skills compared to traditional learning methods, but it had a positive impact on digital literacy skills. Qualitative data was analysed and transformed into themes through interviews and reflective diaries of students in the experimental group. The results showed that the FL model supported continuous learning, encouraged individual learning, increased student participation in class and developed 21st century skills such as critical thinking and creativity. However, negative aspects such as inadequate technical infrastructure, difficulties in accessing learning materials and limited opportunities for simultaneous questioning were also identified. These findings highlight the potential benefits and limitations of the FL model and provide important data on how it can be effectively implemented in educational processes.