Türkiye Sineması'nda mekanın politiği ve öznenin dönüşümü
Politics of space and transformation of the subject in Turkish cinema
  1. Tez No: 935099
  2. Yazar: EGE GÖKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR TUĞÇE BİGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
2000 sonrası Türkiye sinemasında mekanın politik, toplumsal ve kültürel bağlamlarda nasıl temsil edildiğini incelemektir. Mekan, bireylerin kimliklerini, toplumsal konumlarını ve iktidar ilişkilerini belirleyen bir araç olarak ele alınmıştır. Çalışma, özellikle dört film—“Takva”(2006),“Çoğunluk”(2010),“Abluka”(2015) ve“Nasipse Adayız”(2020)—üzerinden, mekânın toplumsal dinamiklerin temsili ve eleştirisi için nasıl kullanıldığını analiz etmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda, birey-toplum ilişkilerinde mekânın dönüştürücü gücü ve iktidar ilişkilerinin mekânsal organizasyonlarla nasıl yeniden üretildiği sorunsallaştırılmıştır. Çalışma ayrıca, Henri Lefebvre ve David Harvey'nin mekân teorilerinden hareketle, kentsel dönüşüm, göç, toplumsal çürüme ve kimlik krizleri gibi güncel meseleleri sinemada mekânsal temsil üzerinden çözümlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how space is represented in political, social, and cultural contexts in Turkish cinema after 2000. Space is considered a tool that shapes individuals' identities, social positions, and power relations. The study focuses particularly on four films—“Takva”(2006),“Cogunluk”(2010),“Abluka”(2015), and“Nasipse Adayiz”(2020)—to analyze how space is utilized for representing and critiquing social dynamics. In this context, the transformative power of space in individual-society relations and the reproduction of power relations through spatial organization are problematized. Additionally, drawing on Henri Lefebvre and David Harvey's theories of space, the study aims to address contemporary issues such as urban transformation, migration, social decay, and identity crises through the lens of spatial representation in cinema.