Yapay zekânın tıpografıye etkisi ve reklam kampanyalarında kullanımı
The effect of artificial intelligence on typography and its use in advertising campaigns
- Tez No: 935098
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRBÜZ DOĞAN EKŞİOĞLU, DOÇ. DR. NİHAT DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, yapay zekanın tipografi üzerindeki etkisini ve reklam kampanyalarındaki kullanımını ele almakta ve bu alandaki değişimleri ortaya koymaktadır. YZ teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, tipografi çalışmaları yeni bir dönüşüm sürecine girmiştir. Çalışmanın amacı, YZ destekli tipografi çalışmalarının avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyerek, bu teknolojinin reklam sektörüne sağladığı katkıları ve potansiyel zorlukları belirlemektir. Yöntem olarak, çeşitli sanatçılar tarafından YZ kullanılarak oluşturulan tipografik eserler detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu sayede yapay zekanın bu alandaki etkinliği somut örneklerle değerlendirilmiştir. Tezde sunulan analize göre, YZ tipografi çalışmalarında zaman ve maliyet verimliliği sağlamakta, hızlı prototipleme ve büyük veri setlerinden desen tanıma gibi yeni kapasiteler sunmaktadır. Ancak, bu yeni teknolojinin insan tasarımcının yaratıcılığını ve eleştirel düşünce kabiliyetini tamamen taklit edebilmesindeki sınırlılıklar da göz önünde bulundurulmuştur. Reklam kampanyalarındaki kullanımına yönelik olarak ise YZ tarafından üretilen tipografilerin, hedef kitlelere özelleştirilebilir ve dikkat çekici içerikler sunma konusunda önemli fırsatlar barındırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the impact of artificial intelligence on typography and its use in advertising campaigns and reveals the changes in this field. With the development of AI technologies, typography studies have entered a new transformation process. The aim of the study is to examine the advantages and disadvantages of AI-supported typography and to identify the contributions and potential challenges of this technology to the advertising industry. As a method, typographic works created by various artists using AI have been analysed in detail and the effectiveness of artificial intelligence in this field has been evaluated with concrete examples. According to the analysis presented in the thesis, AI provides time and cost efficiency in typography studies and offers new capacities such as rapid prototyping and pattern recognition from large data sets. However, the limitations of this new technology in its ability to completely mimic the creativity and critical thinking of the human designer are also taken into consideration. Regarding its use in advertising campaigns, it was concluded that AI-generated typographies offer significant opportunities to provide customisable and attention-grabbing content to target audiences.