Yuvarlak örgüde makine ve iplik farklılıklarının kumaş özelliklerine etkisi
The effect of machine and yarn differences on fabric properties in circular knitting
- Tez No: 935189
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN İŞGÖREN, PROF. DR. METİN YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yuvarlak örgü makinelerinin yaygınlaşması ve düz atkılı örmeye göre yüksek hızlarda üretim yapılması ile birlikte, atkılı örme kumaş üretimi tekstil sektörü içerisinde önemli bir yere sahip olmuştur. Dokuma kumaşlara göre daha esnek ve yüksek giyim konforuna sahip olan örme kumaşlar, bu esneklik özellikleri nedeniyle boyut değiştirmelere de daha yatkın bir kumaş türüdür. Bu çalışmada, örme kumaşlardaki boyut değişimlerinin, kullanılan iplik üretim yöntemleri ve iplik üretiminde kullanılan elyaf tipleri arasındaki bağlantı incelenmiştir. Tez kapsamında ring, vortex ve open-end üretim yöntemleri ile, pamuk, polyester, pamuk-polyester, pamuk-viskon, pamuk-modal ve polyester-viskon gibi farklı elyaf karışımlarından üretilen iplikler kullanılmıştır. Elyaf ve üretim yöntemlerinin kumaş boyut değişimlerine olan etkisini gözlemlemek için, bütün iplikler ile örülen kumaşlar, aynı makine ve ortam şartlarında üretilmiş ve yine aynı şartlar altında boyama bitim işlemlerine tabi tutulmuştur. Kumaşlara uygulanan kuru ve yaş proseslerin ardında yapılan testler sonucunda aynı hammaddelerin kullanıldığı farklı eğirme yöntemleri ile üretilen iplikler arasında en boy çekme değerleri arasında belirgin fark görülmezken, dönme değerleri open-end ve vortex iplik ile üretilen kumaşlarda daha az olmuştur. En ve boy çekme değerleri incelendiğinde ise polyester içerikli kumaşlar pamuk ve selülozik elyaf içerikli kumaşlar ile kıyasla kuru ve yaş prosesler sonrasında daha yüksek çekmelere maruz kalırken, ram sonrasında yapılan testlerde polyester içerikli kumaşların daha az çekmeye maruz kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of circular knitting machines and the production at higher speeds than plain weft knitting, weft knitted fabric production has gained an important place in the textile industry. Knitted fabrics, which are more flexible and have higher wearing comfort than woven fabrics, are a type of fabric that is more prone to size changes due to these flexibility properties. In this study, the connection between size changes in knitted fabrics, yarn production methods used and fiber types used in yarn production was examined. Within the scope of the thesis, yarns produced from different fiber blends such as cotton, polyester, cotton-polyester, cotton-viscose, cotton-modal and polyester-viscose were used by ring, vortex and open-end production methods. In order to observe the effect of fiber and production methods on fabric size changes, fabrics knitted with all yarns were produced under the same machine and environmental conditions and were subjected to dyeing and finishing processes under the same conditions. As a result of the tests carried out after dry and wet processes applied to the fabrics, there was no significant difference in the aspect shrinkage values between the yarns produced with different spinning methods using the same raw materials, while the spin values were less in the fabrics produced with open-end and vortex yarn. When the width and length shrinkage values are examined, polyester-containing fabrics are exposed to higher shrinkage after dry and wet processes compared to cotton and cellulosic fiber-containing fabrics, while the tests performed after the stenter show that polyester-containing fabrics are subject to less shrinkage.