Paylaşım ekonomisinde müşteri deneyimlerinin makine öğrenmesi teknikleri kullanılarak incelenmesi: kültürlerarası bir araştırma
Examining customer experiences in the sharing economy using machine learning techniques: A cross-cultural analysis
  1. Tez No: 935205
  2. Yazar: FIRAT PEYNİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Yönetim Bilişim Sistemleri, Tourism, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Paylaşım ekonomisi giderek önemini arttırmaktadır. Özellikle sürdürülebilir ekonomi ve artan çevre bilinci dolayısı ile tüketiciler bu tarz modellere yönelmektedirler. Ülkemizde de benzer ekonomik modeller kullanılmaktadır. Özellikle paylaşımlı konaklama sektöründe gerek yerli gerekse de yabancı tüketiciler bu tarz modellere yönelmektedir. Paylaşımlı konaklama modellerinin performansının arttırılması ve ülkemizin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 'ne katkıda bulunmak için bu tarz platform kullanıcılarının geri bildirimlerinden yararlanmak önemlidir. Bu doğrultuda, bu çalışmanın amacı makine öğrenmesi teknikleri kullanarak, paylaşım ekonomisi odaklı yeni iş modellerinden, Airbnb platformunun, müşteri deneyimlerini kültürler arası düzeyde incelemektir. Bu çalışmada ülkemizin bu amacına yönelik katkıda bulunmak üzere kullanıcı yorumlarının geri bildirimleri makine öğrenmesi teknikleri ile analiz edilmiştir. Python programlama dili ve kütüphaneleri kullanılarak Doğal Dil İşleme yöntemlerinden yararlanılmıştır. Bu kapsamda Gensim kütüphanesi ile Konu Modelleme, VADER kütüphanesi ile Duygu Analizi yapılmıştır. Konu modellemesinden elde edilen konu başlıklarına ve kelime gruplarına göre duygu analizi yapılmış olup, sonuçlar hem Londra hem de İstanbul için karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Bu çalışma Airbnb platformunun dünyada en iyi performansa sahip şehri olan Londra'nın uzmanlığından yararlanarak,İstanbul'un paylaşım ekonomisi performansına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The sharing economy is increasingly gaining importance. Consumers are gravitating towards such models, especially due to sustainable economy trends and growing environmental awareness. Similar economic models are also being used in our country. Particularly in the shared accommodation sector, both domestic and foreign consumers are turning to these kinds of models. To enhance the performance of shared accommodation models and contribute to our country's Sustainable Development Goals, it is crucial to leverage the feedback from users of these platforms. In this context, the aim of this study is to examine customer experiences on the Airbnb platform, one of the new business models focused on the sharing economy, at a cross-cultural level using machine learning techniques. In this study, to contribute to our country's goals, user feedback from reviews has been analyzed using machine learning techniques. Natural Language Processing methods were utilized with Python programming language and libraries. Topic Modelling was conducted using the Gensim library, and Sentiment Analysis was performed using the VADER library. Sentiment analysis was carried out based on the topics and word groups obtained from the topic modelling, and the results were examined comparatively for both London and Istanbul. This study aims to enhance Istanbul's sharing economy performance by leveraging the expertise of London, which has the best-performing city on the Airbnb platform globally.