Güneş enerjisi santrallerinin finansal analizi: Konya ili örneklemi
Financial analysis of solar power plants: Konya province sample
  1. Tez No: 935214
  2. Yazar: MEHMET FURKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞEFİK ÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, Konya ilindeki bir sanayi tesisinin çatısına kurulan güneş enerjisi santralinin teknik, ekonomik ve finansal analizini detaylı bir şekilde ele almaktadır. Araştırma, yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye'deki potansiyeline dikkat çekmekte ve güneş enerjisinin ekonomik uygulanabilirliğine dair önemli veriler sunmaktadır. Çalışmada, 2023 ve 2024 yıllarına ait kurulum maliyetleri, amortisman süreleri ve yatırım geri dönüşleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca, güneş enerjisi sistemlerinin maliyet etkinliği ve ekonomik sürdürülebilirliği farklı senaryolar altında değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında, güneş enerjisi santralleri hakkında genel bilgiler verilmiş, çatı tipi güneş enerjisi santrallerinin avantajları, dezavantajları ve kurulum süreçleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. PVsyst simülasyon programı kullanılarak, doğu ve batı yönlerine bakan güneş panellerinin enerji üretim tahminleri yapılmış ve bu tahminler, gerçek üretim verileriyle karşılaştırılarak analiz edilmiştir. PVsyst programının doğruluğu ve güvenilirliği değerlendirilmiş, simülasyon sonuçlarının gerçek koşullarla ne derece örtüştüğü ortaya konulmuştur. Çalışmada, santralin kurulum süreci; yer seçimi, malzeme tedariki, sistem tasarımı ve işletmeye alma aşamalarıyla detaylandırılmıştır. Ek olarak, farklı ekonomik senaryolar ele alınmış ve güneş enerjisi santralinde üretilen enerjinin tamamının tesis içinde kullanıldığı ve bir kısmının şebekeye satıldığı durumlar analiz edilmiştir. Bu senaryolar çerçevesinde, santralin finansal geri dönüş süreleri, elektrik fiyatlarındaki değişim ve döviz kurlarının etkisi gibi önemli ekonomik faktörler değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, güneş enerjisi santrallerinin yalnızca çevresel faydaları değil, aynı zamanda ekonomik avantajlarını da vurgulamaktadır. Çalışmada, enerji üretim kapasiteleri, amortisman süreleri ve yatırım maliyetleri arasındaki ilişki detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu analizler, güneş enerjisi santrallerinin yatırımcılar için ne kadar kârlı ve sürdürülebilir bir seçenek olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, bu tez, güneş enerjisi santralleri hakkında teorik ve uygulamalı bilgi sunarak yatırımcılar, mühendisler ve politika yapıcılar için değerli bir kaynak niteliği taşımaktadır. Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyelini daha verimli kullanmasına yönelik somut öneriler ve rehberlik sağlayan bu çalışma, yenilenebilir enerji sektörüne önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively analyzes the technical, economic, and financial aspects of a solar power plant installed on the rooftop of an industrial facility in Konya province. The study highlights the potential of renewable energy sources in Turkey and provides significant insights into the economic feasibility of solar energy. Installation costs, amortization periods, and investment returns for 2023 and 2024 are compared, while the cost-effectiveness and economic sustainability of solar energy systems are evaluated under different scenarios. The research presents general information on solar power plants and examines the advantages, disadvantages, and installation processes of rooftop solar power systems in detail. Using the PVsyst simulation program, energy production estimates of east- and west-facing solar panels were made and compared with actual production data. The accuracy and reliability of the PVsyst program were assessed, revealing how closely simulation results align with real-world conditions. The installation process of the solar power plant is detailed, including site selection, material procurement, system design, and commissioning. Furthermore, various economic scenarios were analyzed, including cases where all the energy produced by the solar power plant is consumed within the facility and cases where part of it is sold to the grid. Under these scenarios, key economic factors such as payback periods, changes in electricity prices, and the impact of exchange rates were examined. The results of the study emphasize not only the environmental benefits but also the economic advantages of solar power plants. The relationships between energy production capacities, amortization periods, and investment costs are thoroughly analyzed, demonstrating how profitable and sustainable solar energy systems can be for investors. In conclusion, this thesis offers theoretical and practical knowledge about solar power plants, making it a valuable resource for investors, engineers, and policymakers. This study, which provides concrete recommendations and guidance for more efficient utilization of Turkey's solar energy potential, contributes significantly to the renewable energy sector.