Yenilenebilir enerji kaynağı olarak güneş ve hidroelektrik enerji üretiminde birim maliyetlerin karşılaştırmalı analizi: Van ili uygulaması
Comparative analysis of unit costs in solar and hydroelectric energy production as renewable energy sources: Application in the city of Van
  1. Tez No: 950634
  2. Yazar: ABDULKADİR ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHMUS AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, yenilenebilir enerji kaynağı olarak güneş ve hidroelektrik enerji üretiminde birim maliyetlerin karşılaştırmalı analizi: Van ili uygulaması ele almıştır. Çalışmada HES ve GES enerji türünün maliyet analizleri yapılarak en uygun seçimin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, güneş ve hidroelektrik enerji santrallerinin teknik ve finansal açıdan avantaj ve dezavantajlarını analiz edilmesi, devlet ve özel sektör yatırımcıları için rehberlik yapmayı hedeflemektedir. Bu araştırma, Türkiye'nin enerji bağımsızlığına katkı sunabilecek ve iklim değişikliği ile mücadeleye destek olabilecek yenilenebilir enerji yatırımları için bilimsel bir temel oluşturmayı hedeflemektedir. Enerji sektöründeki maliyet verilerini inceleyerek, gelecekteki projelere rehberlik edecek bir karşılaştırma sunulmuştur. Doğu Anadolu Bölgesi'nin Van ili enerji potansiyeli değerlendirildiğinde, güneş enerjisi santralleri düşük kurulum maliyetleriyle yatırım açısından avantaj sağlarken, iklim ve güneşlenme sürelerine bağlı olarak üretimde dönemsel dalgalanmalar gösterebilir. Hidroelektrik santraller ise yüksek kurulum maliyetine rağmen su kaynaklarının sürekliliği sayesinde yıl boyunca kesintisiz enerji üretimi sunarak güvenilir bir seçenek olarak öne çıkmıştır. Yapılan çalışmada, planlanan HES ve GES santrallerinin kurulum maliyetleri, işletme süresindeki bakım giderleri, üretim miktarları, kullanım süreleri vb. konularda karşılaştırmalar yapılmıştır. Sonuç olarak, birbirlerinden farklı avantajlar olmasına rağmen HES'in GES'e göre daha az avantajlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study presents a comparative analysis of unit costs in solar and hydroelectric energy production as renewable energy sources, with a focus on Van Province. The primary objective is to identify the more feasible option by examining the cost structures of Solar Power Plants (SPPs) and Hydroelectric Power Plants (HPPs). The study analyzes the technical and financial advantages and disadvantages of both systems to provide guidance for public and private sector investors. By evaluating energy sector cost data, the research offers a comparative framework to support future renewable energy projects that can contribute to Turkey's energy independence and climate change mitigation. In the context of Eastern Anatolia's energy potential, SPPs offer lower installation costs and investment advantages, though their output may fluctuate seasonally due to climatic conditions. HPPs, on the other hand, involve higher installation costs but provide steady energy production year-round thanks to reliable water resources. The analysis includes comparisons of installation costs, maintenance expenses, energy production, and operational lifespans. Ultimately, while both options present unique advantages, HPPs were found to be less favorable compared to SPPs in this case.