Çift hava akımı ile çalışan dikey eksenli rüzgar türbininin analizi
Analysis of vertical axis wind turbine driven by dual airflow
  1. Tez No: 935213
  2. Yazar: ÇAĞRI BORMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ERYENER, DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER AKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada rüzgar türbinlerinde yeni bir konsept olan çift karşıt hava akımıyla çalışma yöntemi incelenmiş, konsepttin çalışma teorisi açıklanmış ve performansı da hesaplamalı akışkanlar dinamiği yardımı ile hesaplanmıştır. Bu çalışma kapsamında dikey eksenli sürükleme tipi rüzgar türbini seçilmiş ve model tasarlanmıştır. Bu konseptte en önemli unsur havanın yönlendirilmesidir. Bu çalışmada yönlendirme için bir kanal yapısı kullanılmıştır. Model, farklı rüzgar hızlarında geleneksel yöntem olan tek yönden hava akımı ve yeni konsept olan çift karşıt hava akımı için AutoDesk CFD 2024 programında simülasyonları modellenmiştir. Bu çalışma için ön bölümden 5, 7 ve 9 m/s ve arka bölümden giriş için 0, 3, 5 ,7 ve 9 m/s rüzgar hızlarında analizler gerçekleştirilmiştir. Bu simülasyonlar sayesinde geleneksel çalışan türbin ve yeni konseptle çalışan türbin için performans sonuçları elde edilmiştir. Sonuçlar, geleneksel olarak çalışan türbinin farklı rüzgar hızlarında minimum 19.35 W ve maksimum 115.22 W güç üretebildiğini göstermiştir. Yeni konsept minimum 70.10 W ve maksimum 1412.98 W güç üretebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new concept in wind turbines, the double opposing airflow method, was investigated, the working theory of the concept was explained and its performance was calculated with the help of computational fluid dynamics. In this study, a vertical axis drag type wind turbine was selected and a model was designed. The most important element in this concept is the direction of the air. A channel structure was used for direction in this study. The model was modeled in AutoDesk CFD 2024 program for the traditional method of single-direction airflow and the new concept of double opposing airflow at different wind speeds. For this study, analyzes were performed at wind speeds of 5, 7 and 9 m/s from the front section and 0, 3, 5, 7 and 9 m/s for the rear section inlet. Thanks to these simulations, performance results were obtained for the conventionally operating turbine and the turbine operating with the new concept. The results showed that the conventionally operating turbine can produce a minimum of 19.35 W and a maximum of 115.22 W power at different wind speeds. The new concept has demonstrated that it can produce a minimum power of 70.10 W and a maximum power of 1412.98 W.