KRANİYOTOMİ CERRAHİSİNDE PREİNSİZYONEL VE POSTİNSİZYONEL UYGULANAN SKALP SİNİR BLOĞUNUN AĞRI, HEMODİNAMİ VE CERRAHİ STRES YANIT ÜZERİNE ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI
COMPARISON OF THE EFFECTS OF PREINCISIONAL AND POSTINCISIONAL SCALP NERVE BLOCK ON PAIN, HEMODYNAMICS AND SURGICAL STRESS RESPONSE IN CRANIOTOMY SURGERY
- Tez No: 935219
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA TUNCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kraniotomi cerrahisi uygulanan hastalarda preinsizyonel ve postinsizyonel skalp sinir bloğunun postoperatif ağrı, hemodinami ve cerrahi stres yanıt üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Yöntem: Prospektif gözlemsel yürütülen bu çalışmaya genel anestezi altında elektif kraniotomi cerrahisi uygulanan toplam 40 hasta dahil edildi. Hastalar preinsizyonel skalp sinir bloğu yapılanlar (n:20) ve postinsizyonel skalp sinir bloğu yapılanlar (n:20) olarak iki gruba ayrıldı. Perioperatif hemodinamik veriler, toplam opioid ve propofol tüketimi, postoperatif VAS skoru, ilk ek analjezik uygulama zamanı, perfüzyon indeksi (P ), C-reaktif protein ve skalp sinir bloğuna bağlı advers olaylar kayıt edildi. Bulgular: Demografik özelliklerde anlamlı fark yoktu (p>0.05). Perioperatif kalp atım hızı (KAH), sistolik, diyastolik ve ortalama arter basınç başlangıç değerlerinde (T0) iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmazken, çivili başlık yerleştirildikten sonra (T2) postinsizyonel blok grubunda anlamlı yüksek idi. (p=0,000). Postinsizyonel blok grubunda, T2, T4, T5, T6 ve T7 P değerleri, preinsizyonel blok grubuna göre anlamlı düşük idi(p<0.05). Postinsizyonel blok grubunda toplam remifental, propofol dozu preinsizyonel blok grubundan anlamlı yüksekti (p=0.00, p=0.01). Toplam skalp blok süresi preinsizyonel grupta postinsizyonel gruba göre anlamlı yüksekti (p=001). Postoperatif VAS skorları ve toplam analjezik gereksinimi ve CRP düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Postinsizyonel blok grubunda bulantı oranı preinsizyonel blok grubundan anlamlı yüksekti (p<0.04). Grupları arasında yoğun bakım ve hastanede kalış sürelerinde anlamlı fark yoktu (p>0.05). Sonuç: Multimodal analjezinin bir parçası olarak kraniotomi cerrahisinde preinsizyonel skalp bloğunun postinsizyonel bloğa göre perioperatif opioid ihtiyacını azattığı ve daha iyi hemodinami sağladığını tespit ettik ve preinsizyonel dönemde skalp bloğun uygulanmasının daha yararlı olduğu sunucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the effects of preincisional and postincisional scalp nerve block on postoperative pain, hemodynamics and surgical stress response in patients undergoing craniotomy surgery. Methods: A total of 40 patients who underwent elective craniotomy surgery under general anesthesia were included in this prospective observational study. Patients were divided into two groups as those who underwent preincisional scalp nerve block (n:20) and those who underwent postincisional scalp nerve block (n:20). Perioperative hemodynamic data, total opioid and propofol consumption, postoperative VAS score, time to first additional analgesic administration, perfusion index (PI), C-reactive protein and adverse events related to scalp nerve block were recorded. Results: There was no significant difference in demographic characteristics (p>0.05). Perioperative heart rate (HR), systolic, diastolic and mean arterial pressure values were not significantly different between the two groups at baseline (T0), but were significantly higher in the postincisional block group after placement of the studded cap (T2) (p=0.000). In the postincisional block group, PI values at T2, T4, T5, T6 and T7 were significantly lower than in the preincisional block group (p<0.05). Total remifental and propofol doses were significantly higher in the postincisional block group than in the preincisional block group (p=0.00, p=0.01). Total scalp block duration was significantly higher in the preincisional group than in the postincisional group (p=001). Postoperative VAS scores and total analgesic requirement and CRP levels were not significantly different between the groups (p>0.05). Nausea rate was significantly higher in the postincisional block group than in the preincisional block group (p<0.04). There was no significant difference in the length of intensive care unit and hospital stay between the groups (p>0.05). x Conclusion: We found that preincisional scalp block as a part of multimodal analgesia reduces the need for perioperative opioids and provides better hemodynamics than postincisional block in craniotomy surgery and concluded that scalp block in the preincisional period is more beneficial.