Malnütrisyonlu, normal kilolu ve fazla kilolu/obez çocuklarda monosit/yüksek yoğunluklu lipoprotein oranının karşılaştırılması
Comparison of monocyte/high density lipopro-tein ratio in malnourished, normal weight and overweight/obese children
  1. Tez No: 935224
  2. Yazar: HASRET GEÇER YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL UĞUR HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Son dönemde yapılan klinik çalışmalarda monosit/yüksek yoğunluklu lipopro-tein (HDL) oranının (MHR) birçok hastalıkta oksidatif stresin bir belirteci olarak fay-dalı olabileceği gösterilmiştir. Malnütrisyon ve obezite durumlarında oksidatif stres ile inflamasyon mevcudiyeti literatürle desteklenmektedir. Çalışmamızda malnütrisyon-lu, normal kilolu ve fazla kilolu-obez hastalarda MHR'yi karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultangazi Haseki Eğitim ve Araş-tırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran 5-18 yaş aralı-ğındaki malnütrisyon tanılı 66 çocuk (malnütrisyon grubu), obezitesi veya fazla kilosu olan 80 çocuk (fazla kilolu-obez grubu) ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran dahil etme-hariç tutma kriterlerine uyan normal kilolu 83 çocuk (normal ki-lolu grubu) çalışmaya dahil edildi. Hastanemiz polikliniğine zayıflık veya fazla kilolu olma şikâyeti ile başvurmuş olan 5-18 yaş aralığındaki hastaların boy ve kilosu ölçül-dü. VKİ=kilo(kg)/ [boy(m)]2 formülüyle hesaplandı. Türk çocukları için hazırlanmış olan VKİ persentil eğrilerine bakarak hastalar malnütrisyonlu (VKİ persentili 5'in altında olanlar), fazla kilolu-obez (VKİ persentili 85'in üstünde olanlar) olarak sınıf-landırıldı. Normal kilolu grubu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran hiçbir yakınması olmayan ve rutin çocuk sağlığı izleminde yılda 1 kez yapılması öneri-len tetkikleri yapılan, malnütrisyon ve fazla kilolu-obez gruplarındaki katılımcılara benzer yaş ve cinsiyetteki boy ve kilosu ölçülüp hesaplanan VKİ persentiline göre normal kilolu (VKİ persentili 5-85 arasında olanlar) kategorisine giren çocuklardan oluşturuldu. Hem malnütrisyonlu hem fazla kilolu-obez hem de normal kilolu gruplarındaki katı-lımcıların yapılmış olan tetkiklerinden MHR hesaplandı. Bilinen kronik hastalığı olan ve tetkik alınma sürecinde aktif enfeksiyonu olanlar ça-lışmaya dahil edilmedi. Bulgular: Fazla kilolu-obez grubunda MHR malnütrisyon ve normal kilolu grupların-dan istatiksel anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p=0,001). Malnütrisyonlu ve nor-mal kilolu gruplar arasında MHR'nin anlamlı farklılık göstermediği saptandı (p=0,178).
Özet (Çeviri)
Objective: Recent clinical studies have shown that the monocyte/high-density lipo-protein (HDL) ratio (MHR) may be useful as a marker of oxidative stress in many diseases. The presence of oxidative stress and inflammation in malnutrition and obe-sity is supported by the literature. In our study, we aimed to compare MHR in mal-nourished, normal weight and overweight-obese patients. Materials and Methods: Sixty-six children with malnutrition (malnutrition group), 80 children with obesity or overweight (overweight-obese group), and 83 children with normal weight who met the inclusion-exclusion criteria (normal weight group) between the ages of 5 and 18 years attending the Pediatrics Outpatient Clinic of the University of Health Sciences Sultangazi Haseki Training and Research Hospital were included in the study. The height and weight of patients between the ages of 5-18 years who presented to the outpatient clinic of our hospital with the complaint of being underweight or overweight were measured. BMI was calculated with the for-mula BMI=weight (kg)/ [height (m)]2. Based on the BMI percentile curves prepared for Turkish children, patients were classified as malnourished (BMI percentile below 5), overweight-obese (BMI percentile above 85). The normal weight group consisted of children of similar age and gender to the participants in the malnutrition and overweight-obese groups who presented to the Pediatrics Outpatient Clinic, had no complaints, underwent examinations recommended to be performed once a year in routine child health follow-up, and were classified as normal weight (BMI percentile between 5-85) according to the BMI percentile calculated by measuring height and weight. Monocyte/high-density lipoprotein (HDL) (MHR) was calculated from the examinations of the participants in both malnourished, overweight-obese and normal weight groups. Patients with known chronic diseases and those with active infections at the time of the study were excluded. Results: In the overweight-obese group, MHR was found to be significantly higher than malnutrition and normal weight groups (p=0.001). There was no significant dif-ference in MHR between the malnourished and normal weight groups (p=0.178).