İç hastalıkları servisinde yatan 65 yaş üstü hastalarda SDOC kriterlerine göre sarkopeni sıklığı ve hastalıklara göre dağılımı
Sarcopenia prevalence and disease distribution by SDOC criteria in patients over 65 admitted to internal medicine service
- Tez No: 935223
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAALİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Sarkopeni, kas kütlesi ve gücünün zamanla azalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu durum, fiziksel engellilik, düşük yaşam kalitesi ve artmış mortalite gibi olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir ve aynı zamanda sağlık hizmeti harcamaları açısından önemli bir sosyoekonomik yük teşkil etmektedir. Çalışmamızda iç hastalıkları servisinde yatan hastalarda Sarkopeninin ve komorbiditelerin prevalansını analiz etmeyi ve Sarkopeni ile olan ilişkilerini araştırmayı, yönetim ve tedavisinin çeşitli yönlerine aydınlatmayı hedeflemektedir. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Çam ve Sakura Eğitim Araştırma Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Servisinde Ocak 2024 – Haziran 2024 tarihleri arasında herhangi bir nedenle yatışı uygun görülen 65 yaş ve üzeri hastalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastalarda Sarkopeni prevalansı, Sarcopenia Definitions and Outcomes Consortium (SDOC) kriterleri ile değerlendirilmektedir. Hastalardan komorbidite, vücut kitle indeksi, yatış süresi, Tam kan sayımı, Biyokimya parametreleri dahil olmak üzere değerleri kaydedildi ve analiz için kullanıldı. Bu değişkenlerin istatistiksel analizi SPSS yazılımı kullanılarak yapıldı. Bu çalışma kesitsel, müdahalesiz, gözlemsel ve prospektif bir araştırma şeklinde tasarlanmıştır. BULGULAR: 370 hastadan 138'ine SDOC kriterlerini göre Sarkopeni tanısı kondu. Sarkopenik erkek hasta sayısı 59, kadın hasta sayısı 79 idi. Sarkopeni ileri yaş, hipertansiyon, kronik böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, C-reaktif protein, Albümin, kanser ve yatış süresi ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlemlenmiştir(p0,05). Sarkopenik olan ve olmayan hastaların yatış nedenleri karşılaştırıldığında, akut böbrek yetmezliği en sık nedendi.
Özet (Çeviri)
AIM: Sarcopenia is a syndrome characterized by the age-related loss of skeletal muscle mass and strength. This condition can lead to negative outcomes such as physical disability, low quality of life, increased mortality and also represent a significant socioeconomic burden due to healthcare expenditures. Furthermore, this study aims to analyze the prevalence of comorbidities and investigate their relationship with sarcopenia, as well as to shed light on various aspects of its management and treatment, including nutritional supplements, exercise, and medications. MATERIALS AND METHODS: Our prospective study was conducted on patients aged 65 and over who were deemed suitable for admission to the Internal Medicine Department of Sağlık Bilimleri Üniversitesi Çam ve Sakura Training and Research City Hospital for any reason between January 2024 and June 2024. The prevalence of Sarcopenia in patients is evaluated using the Sarcopenia Definitions and Outcomes Consortium (SDOC) criteria. Handgrip strength was measured to assess patients' muscle strength, and a gait speed test was administered for physical function evaluation. Data including comorbidities, body mass index, length of hospital stay, Complete blood count, and Biochemistry parameters were recorded from the patients and used for analysis. Statistical analysis of these variables was performed using SPSS software. RESULTS: Sarcopenia was diagnosed in 138 of the 370 patients according to the SDOC criteria. The number of sarcopenic male patients was 59 (43%), and the number of female patients was 79 (57.5%). Sarcopenic patients were significantly older (p0.05). We observed an inverse relationship between the age of sarcopenic patients and their average handgrip strength; as age increased, strength decreased. These findings support the established observation of age-related muscle strength decline. When the hospitalization reasons of sarcopenic and non-sarcopenic patient groups were compared, acute kidney injury was found to be the most common reason for admission.