Akut pulmoner embolizm tanısı alan ve hospitalize olan hastalarda hipokalseminin mortalite üzerine etkisi
Effect of hypocalcemia on mortality in patients whodiagnosed and hospitalized with acute pulmonaryembolism
  1. Tez No: 935226
  2. Yazar: GÜL ÜNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BAHADIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Pulmoner emboli kardiyovasküler hastalıklar içerisinde mortalite açısından 3.sırada yer alan bir akciğer hastalığıdır. Yapılan çalışmalarda kalsiyumun koagülasyon kaskadında görev alması, platelet adezyonunda rol oynaması nedeni ile pulmoner embolide mortalite risk belirlenmesinde prognostik faktör olarak kullanılabileceği düşünülmüş olmakla birlikte bu hipotezi destekleyecek literatürde yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmamızda pulmoner emboli nedenli hospitalize olan hastalarda hipokalseminin mortalite üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Materyal ve metot: Çalışmaya ocak 2022-aralık 2023 tarihleri arasında pulmoner emboli tanısı ile hospitalize olan 214 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, fizik muayeneleri, laboratuvar bulguları, radyolojik görüntülemeleri, risk skorlamaları retrospektif olarak kayıt edildi. Otuz günlük mortaliteye etki eden faktörleri saptamak için tek ve çok değişkenli logistik regresyon analizleri yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 214 hastanın 108'i (%50.9) erkek idi, 41(%19.1) hasta ex oldu. Hastaların 27 (%12.6)'sinde hipokalsemi saptanmış olup hipokalsemisi olan 4 (%10.5) hasta ex oldu.
Özet (Çeviri)
Aim: Pulmonary embolism is a lung disease that ranks third in terms of mortality among cardiovascular diseases. Although studies have suggested that calcium can be used as a prognostic factor in determining the risk of mortality in pulmonary embolism because it takes part in the coagulation cascade and plays a role in platelet adhesion, there are not enough studies in the literature to support this hypothesis. Therefore, in our study, we aimed to examine the effect of hypocalcemia on mortality in patients hospitalized due to pulmonary embolism. Materails and methods: 214 patients who were hospitalized with a diagnosis of pulmonary embolism between January 2022 and December 2023 were included in the study. The demographic characteristics, physical examinations, laboratory findings, radiological imaging and risk scores of the patients were recorded retrospectively. Univariate and multivariate logistic regression analyzes were performed to determine factors affecting 30-day mortality. Results : Of the 214 patients included in the study, 108 (50.9%) were male and 41 (19.1%) patients died. Hypocalcemia was detected in 27 (12.6%) of the patients, and 4 (10.5%) patients with hypocalcemia died.