Pnömoni nedeniyle yoğun bakıma kabul edilen alzheımer hastalarının klinik özellikleri ve 28 günlük mortalite için risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Clinical characteristics and risk factors for 28-day mortality in patients with alzheimer's disease admitted to the intensive care unit for community acquired pneumonia
- Tez No: 935240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ YAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Birleşmiş Milletler, yaşlı bireylerin küresel nüfusunun 2050 yılında 1,6 milyara ulaşacağını ve bunun da Alzheimer hastalığı (AH) olan hastalar için yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) daha fazla tedavi talebine yol açacağını öngörmektedir. Ayrıca, pnömoni demans hastaları arasında en yaygın ölüm nedenidir. Gereç ve Yöntemler: Bu tek merkezli, retrospektif kohort çalışmasına 1 Ocak 2022 ile 31 Aralık 2024 tarihleri arasında toplum kökenli pnömoni (TKP) nedeniyle YBÜ'ye kabul edilen AH hastaları etik kurul onayından sonra dahil edilmiştir (tarih: 15.10.2024, Karar no: 2781). Hastalar 28 günlük mortaliteye göre vefat eden ve hayatta kalan olarak gruplandırılmıştır. Hasta ve yatış özellikleri, klinik ve laboratuvar verileri, YBÜ'de kalış sırasında meydana gelen önemli olaylar ve tedaviler taranmıştır. İstatistiksel analiz Ki-kare, Fisher kesinlik ve Mann-Whitney U testleri dahil olmak üzere çeşitli yöntemler kullanılarak yapılmıştır. Lojistik regresyon analizi ile 28 günlük mortalite için bağımsız faktörler ortaya çıkarılmıştır. İki kuyruklu p-değerinin
Özet (Çeviri)
Introduction: The United Nations projects that the global population of elderly individuals will reach 1.6 billion in 2050, which is plausibly to result in a greater demand for treatment in the intensive care unit (ICU) for patients with Alzheimer's disease (AD). Additionally, pneumonia is the most prevalent cause of mortality among patients with dementia. Materials and Methods: Patients with AD admitted to the ICU for community-acquired pneumonia (CAP) between January 1, 2022, and December 31, 2024, were enrolled in this single-center, retrospective cohort study after ethics committee approval (date: 10/15/2024, IRB number: 2781). The patients were grouped as deceased and survived based on 28-day mortality. The patient and hospitalization characteristics, clinical and laboratory data, major events and therapies that occurred during the ICU stay were screened. Statistical analysis was conducted employing a range of methods, including Chi-square, Fisher exact, and Mann-Whitney U tests. Independent factors for 28-day mortality were revealed by logistic regression analysis. A two-tailed p-value