Rüptüre anevrizma olgularında major ozonotohemoterapinin vazospazma etkisi, prospektif birçalışma
The effect of major ozone autohemotherapy on vasospasm in cases of ruptured aneurysm, a prospective study
- Tez No: 935239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BALKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: Arteriyal vazospazm ve gecikmiş serebral iskemi anevrizmatik subaraknoid kanamaya bağlı morbidite ve mortalitenin en sık görülen sebeplerindendir. Major ozon otohemoterapi vücutta anti-oksidan ve anti-inflamatuar yanıtı güçlendiren, popülerliği gün geçtikçe artan tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir. Major ozon otohemoterapinin, serebral vazospazmın patofizyolojik mekanizması ile örtüşen etkileri nedeniyle tedavide etkili olacağı düşünüldü. Materyal- Metod: Mart 2024-Şubat 2025 tarihleri arasında hastanemizde kliplenerek veya koillenerek tedavi edilmiş ve takibe alınmış olan toplam 19 hasta, 10 hasta tedavi ve 9 hasta kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Tedavi grubundaki hastalara kanamalarının 5,7 ve 9. günlerinde ozon otohemoterapi uygulaması yapıldı. Ozon otohemoterapi uygulamalarının öncesinde ve sonrasında difüzyon MR görüntülemeleri yapıldı ve iskemik alanların hacimleri değerlendirildi. Kanama sonrası vazospazm gelişimini takip etmek amacıyla on gün boyunca günlük TKD ölçümleri yapılarak ortalama akım hızları (MFV) ve tepe sistolik hızları (PSV) kaydedildi. Bulgular: Kontrol grubunda 2.gün, 3.gün, 4.gün, 5.gün, 6.gün, 10.gün PSV değeri 1.güne göre anlamlı (p>0.05) değişim göstermemiştir. Kontrol grubunda 7.gün, 8.gün, 9.gün PSV değeri 1.güne göre anlamlı (p0.05) değişim göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Arterial vasospasm and delayed cerebral ischemia are the most common causes of morbidity and mortality associated with aneurysmatic subarachnoid hemorrhage. Major ozone autohemotherapy is an increasingly popular complementary treatment modality that enhances anti-oxidant and anti-inflammatory responses in the body. Major ozone autohemotherapy was thought to be effective in the treatment of cerebral vasospasm due to its overlapping effects with the pathophysiological mechanism of cerebral vasospasm. Material-Method: A total of 19 patients who were treated with clipping or coiling in our hospital between March 2024 and February 2025 and who were followed up were included in the study as 10 patients in the treatment group and 9 patients in the control group. Ozone autohemotherapy was applied to the patients in the treatment group on the 5th, 7th and 9th days of bleeding. Diffusion MR imaging was performed before and after ozone autohemotherapy and the volumes of ischemic areas were evaluated. In order to follow the development of vasospasm after bleeding, mean flow velocity (MFV) and peak systolic velocity (PSV) were recorded daily for ten days. Results: In the control group, PSV values on day 2, day 3, day 4, day 5, day 6, day 10 did not change significantly (p>0.05) compared to day 1. In the control group, day 7, day 8, day 9 PSV value showed a significant (p0.05) change compared to day 1.