Synthesis of peptide nucleic acids for DNA binding studies and bioactive peptides for therapeutic applications in Wilson's disease and neurodegenerative disorders
Wilson hastalığı ve nörodejeneratif bozukluklarda tedavi amaçlı biyolojik aktif peptitler ve DNA bağlanma çalışmaları için peptit nükleik asitlerin sentezi
- Tez No: 935250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÖZÇUBUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Peptit nükleik asitler (PNA'lar), riboz-fosfat omurgasının peptit benzeri bir omurga yapısı ile değiştirilen ve bu sayede kimyasal kararlılık ve enzimatik bozunmaya karşı direnç kazandırılan, DNA veya RNA'nın sentetik analoglarıdır. Bu omurga, PNA'ların tamamlayıcı nükleik asitlerle yüksek kararlılığa sahip diziye özel hibritler oluşturmasına olanak tanır ve onları genetik tanı, antisens terapiler ve moleküler biyoloji araştırmaları için güçlü araçlar haline getirir. Bu tezde, iki başarısız denemenin ardından, Ac-TCTCTCTCTC-KKK-NH2 sekanslı PNA-2 ve H- GCTATGTC-NH2 sekanslı PNA-3 başarıyla sentezlenmiştir. PNA-DNA etkileşimlerini ve PNA-DNA kompleksleri arasındaki dönüşümleri gözlemlemek amacıyla dispersif NMR kullanılarak mekanistik çalışmalar yapılması için Slovenya NMR Merkezi'ne gönderilmiştir. Katı faz peptit sentezi (KFPS), amino asit bloklarının katı bir destek üzerinde adım adım birleştirilmesini sağlayarak peptit ve protein sentezinin verimliliğini ve saflığını artırır. KFPS hem araştırma hem de ilaç endüstrilerinde teşhis probları, terapötik ajanlar ve enzim inhibitörleri için peptitlerin üretilmesinde yaygın olarak kullanılır. Bu tezde, çeşitli nörodejeneratif hastalıkların tedavi amaçlı araştırmaları için 30 farklı peptit sentezlenmiş, saflaştırılmış ve karakterize edilmiştir. Ayrıca, 43 farklı tripeptit sentezlenmiş ve ardından bu tripeptitler 47 farklı trientin türevi oluşturacak şekilde indirgenmiştir. Bu bileşikler, Wilson Hastalığı ve diğer bakırla ilişkili bozukluklar için olası tedaviler olarak kullanılmak üzere değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Peptide nucleic acids (PNAs) are synthetic analogs of DNA or RNA in which the ribose-phosphate backbone is changed with a peptide-like backbone structure to increase chemical stability and resistance to enzymatic degradation. This backbone allows PNAs to form highly stable, sequence-specific hybrids with complementary nucleic acids and it makes them powerful tools for genetic diagnostics, antisense therapies, and molecular biology research. In this thesis, there were two unsuccessful attempts followed by successful synthesis of the PNA-2, Ac-TCTCTCTCTC-KKK-NH2 and PNA-3, H-GCTATGTC-NH2, which have been sent to Slovenian NMR Centre for mechanistic studies using dispersive NMR to observe PNA-DNA interactions and interconversions between PNA-DNA complexes. Solid phase peptide synthesis (SPPS) enables the stepwise assembly of amino acid blocks on solid support and increases the efficiency and purity of the peptide and protein synthesis. SPPS is widely used in both research and pharmaceutical industries to produce peptides for diagnostic probes, therapeutic agents and enzyme inhibitors. In this thesis, 30 different peptides were synthesized, purified and characterized for the treatment research of various neurodegenerative diseases. In addition, 43 different tripeptides were synthesized and subsequently reduced to their corresponding trientine derivatives (resulting in 47 distinct trientine derivatives) for potential use as treatments for Wilson Disease and other copper-related disorders.