Motion planning for robot object manipulation using machine learning
Robotik nesne manipülasyonu için makine öğrenmesi tabanlı hareket planlama
  1. Tez No: 935261
  2. Yazar: EMİN SAFA TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JUAN DAVID HERNANDEZ VEGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cardiff University (Prifysgol Caerdydd)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Enformasyon Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Robotik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, robotik kollar için hareket planlamasına pekiştirmeli öğrenmenin entegrasyonunu, artırılmış verimlilik hedefiyle incelemektedir. Nesne algılamadan, tutma ve yerleştirmeye kadar kapsamlı bir sürece vurgu yaparak; araştırma, teorik temelleri ele almakta, hızlandırılmış eğitim için çeşitli simülasyon ortamları kullanmakta ve gerçek dünya senaryoları için optimize edilmiş bir hareket planlayıcı uygulamaktadır. Franka Emika Panda robotunda gerçekleştirilen gerçek dünya testleri, performans, doğruluk ve uyarlanabilirliği değerlendirmektedir. Klasik hareket planlayıcılarla yapılan karşılaştırmalı analiz, verimlilik farklarını vurgulamaktadır. Bu çalışma, pekiştirmeli öğrenmenin robotik hareket planlamasına entegrasyonuna dair anlayışa katkıda bulunmakta ve otonom robotik araştırmalarına yönelik katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the integration of reinforcement learning into motion planning for robotic arms, aiming for enhanced efficiency. Emphasising a comprehensive pipeline from object detection to grasping and placing, the research navigates theoretical foundations, utilising multiple simulation environments for accelerated training and implementing an optimised motion planner for real-world scenarios. Real-world testing on the Franka Emika Panda robot assesses performance, accuracy, and adaptability. Comparative analysis with classical motion planners emphasised efficiency differences. This study contributes to understanding the integration of reinforcement learning into robotic motion planning, with implications for autonomous robotics research.