Akdeniz Bölgesi'ndeki yüzey rüzgâr hızı değerlerinin trendinin farklı yöntemler ile değerlendirilmesi
Evaluating the trend of surface wind speed in the Mediterranean Region using different methods
- Tez No: 935273
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Rüzgârın ekosistem ve hidrolojik döngünün önemli bir parametresi olan buharlaşma üzerinde önemli etkileri vardır. Bu nedenle rüzgârdaki tarihsel değişimlerin belirlenmesi bu etki düzeylerinin belirlenmesine yardımcı olacaktır. Bu amaçla, bu çalışmada Türkiye'deki en önemli kıyı bölgelerinden olan Akdeniz bölgesinde bulunan 34 meteoroloji gözlem istasyonuna ait 1970-2021 yılları arasındaki aylık yüzey rüzgâr hızı verilerinin eğilimleri belirlenmiştir. Trend analizinde parametrik olmayan Mann-Kendall testi ve Spearman'ın Rho testlerinin yanında sonuçları grafiksel olarak yorumlama olanağı tanıyan Yenilikçi Trend Analizi (Innovative Trend Analizi-ITA) yöntemleri kullanılmıştır. Trend eğimleri ise Sen'in trend eğim yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Trend analizi sonuçları bölgenin rüzgâr hızı değerlerinin çoğunlukla azalan yönde olduğunu göstermiş olup, en fazla anlamlı azalan trend şubat, kasım ve aralık aylarında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are important effects of wind on evaporation, which is an important parameter of ecosystem and hydrological cycle. Therefore, determining the historical changes in wind will help to determine the level of these effects. For this purpose, in this study, the trends of monthly wind speed data of 34 meteorological observation stations in the Mediterranean region, which is one of the most important coastal regions in Turkey, between 1970 and 2021 were determined. Non-parametric Mann-Kendall test and Spearman's Rho tests as well as Innovative Trend Analysis (ITA) methods, which allow graphical interpretation of the results, were used in trend analysis. The slopes of the data were determined by using Sen's trend slope method. The results of the trend analysis showed that the wind speed values of the region are mostly in the decreasing trend, and the highest significant decreasing trend was observed in February, November and December.