Türk İş Hukukunda kadın çalışması özelinde eşit davranma borcu
Obligation to equal treatment in Turkish Labor Law specifically with women's work
  1. Tez No: 935337
  2. Yazar: BURÇİN USLUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ODAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Evrensel bir hukuk ilkesi olan eşitlik ilkesi, iş hukukunda işverenin eşit davranma borcu olarak karşımıza çıkmaktadır. İşveren, işçileri arasında keyfi olarak ayrımcılık yapmama ve haklı ve objektif bir neden bulunmadıkça işçilerine farklı muamelede bulunmama borcu altındadır. İşverenin diğer işçiler ile eşit durumda olan bir işçiye karşı aleyhte ve farklı muamelesi işçinin cinsiyetinden kaynaklanıyorsa, bu durumda cinsiyet ayrımcılığından bahsedilecektir. Her ne kadar kavram olarak ''cinsiyet ayrımcılığı'' ifadesi kullanılsa da çalışma hayatında cinsiyetten kaynaklanan ayrımcılığa, kadın işçiler erkek işçilere kıyasla daha fazla maruz kalmaktadır. Kadınlar, çalışma hayatında bugünkü anlamda var olabilmek için çok uzun süren mücadeleler vermişlerdir. Kadınların iş hayatına katılımı ile gerek kendilerine gerekse topluma ve ülke refahına sağladıkları katkı ortadadır. Buna karşılık çalışma hayatında kadınlar hala başta cinsiyet ayrımcılığı olmak üzere pekçok sorunla mücadele etmektedirler. Gerek istihdam aşamasında gerekse iş sözleşmesinin devamı ve sona ermesi aşamalarında sıkça cinsiyet temelli, doğrudan veya dolaylı ayrımcılığa maruz bırakılmaktadırlar. Kadınların çalışma hayatında ayrımcılığa maruz kalmasının altında yatan birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenler daha çok ataerkil toplum yapısından ve toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanmaktadır. Çalışarak evin geçimini sağlama yükümlülüğünün erkeğe ait olduğu, kadının ise ev ve çocuk bakımına ilişkin ailevi işlerden sorumluğu olduğu; kadın çalışmasının ikincil nitelikte olduğu ve kadın gelirinin ek gelir niteliğinde olduğu; kadının evlilik, hamilelik ve doğum nedeniyle kesintisiz çalışmasının mümkün olmadığı ve işin devamlılığını tehlikeye düşüreceği düşüncesi ve yine kadın işçinin biyolojik, fizyolojik, psikolojik farklılıkları nedeniyle erkek işçi kadar verimli olamayacağı görüşleri günümüzde maalesef hala varlığını sürdürmektedir. Tüm bu sebepler kadın işçileri ayrımcılığa karşı korumaya yönelik birtakım düzenlemelerin yapılmasını gerekli kılmıştır. Ulusal mevzuatımızda yer alan kadın işçileri koruyucu hükümler, uluslararası mevzuatla büyük ölçüde uyumlu hale getirilmişse de önemli olan hukuken sağlanan eşitliğin fiili olarak da hayata geçirilebilmesidir. Bu yüksek lisans tezinde, iş hukukunda eşitlik ilkesi ve işverenin eşit davranma borcu, kadın işçi özelinde ele alınmıştır. Kadın işçilerin çalışma hayatında maruz kaldığı ayrımcı muameleler ve ayrımcılığa karşı korunmaları için yapılan düzenlemeler üzerinde durulmuş ve çalışma hayatında cinsiyet temelli ayrımcılığın engellenmesi için neler yapılabileceğine dair literatüre katkı sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The principle of equality, which is a universal legal principle, appears as the employer's obligation to act equally in labor law. The employer is under the obligation not to arbitrarily discriminate among its employees and not to treat its employees differently unless there is a justified and objective reason. If the employer's unfavorable and different treatment of a worker who is in equal status with other workers is due to the worker's gender, then gender discrimination will be mentioned. Although the term“gender”discrimination is used as a concept, it is a known fact that female workers are more exposed to discrimination based on gender in working life than male workers. Gender-based discrimination is still one of the most common types of discrimination in today's working life. Female workers are frequently exposed to gender-based, direct or indirect discrimination, both during the employment phase and during the continuation and termination of the employment contract. There are many underlying reasons why women face discrimination in working life. These reasons are mostly sociological reasons arising from the patriarchal social structure and gender roles. The obligation to earn a living by working belongs to the man, while the woman is responsible for family affairs related to home and child care; women's work is secondary and women's income is additional income; Unfortunately, the views that it is not possible for women to work uninterruptedly due to marriage, pregnancy and birth, and that female workers cannot be as productive as male workers due to biological, physiological and psychological differences still exist today. All these reasons have made it necessary to make some protective regulations for female workers. The provisions protecting women workers in our national legislation are largely compatible with international legislation. In this master's thesis, the principle of equality in labor law and the employer's duty of equal treatment are discussed specifically for female workers. It is aimed to contribute to the literature on what can be done to prevent the discriminatory treatment that women workers face in business life by focusing on the discriminatory treatments that women workers are exposed to in working life and the regulations made to protect women workers against discrimination.