Super resolution approach on thermal images
Termal görüntülerde süper çözünürlük yaklaşımları
  1. Tez No: 935338
  2. Yazar: ERMAN EKŞİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Termal görüntüleme, gözetim, tıbbi teşhis ve endüstriyel izleme gibi çeşitli uygulamalarda önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, termal görüntülerin düşük çözünürlüğü, detaylı görsel analiz gerektiren görevlerde etkinliğini sınırlandırmaktadır. Bu araştırma, SwinIR (Swin Transformer for Image Restoration) algoritmasındaki iyileştirmelerden yararlanarak termal görüntülemeye uyarlanmış gelişmiş bir süper çözünürlük (SR) çerçevesi sunmaktadır. Özellikle, SwinIR mimarisindeki Gauss Hatalı Doğrusal Birim (GeLU) aktivasyon fonksiyonu, gelişmiş görsel kalite ve hesaplama verimliliği elde etmek için Doğrultulmuş Doğrusal Birim (ReLU) ile değiştirilmiştir. Sağlam bir temel oluşturmak için çalışma, enterpolasyon tabanlı, yeniden yapılandırma tabanlı ve öğrenme tabanlı yaklaşımlar dahil olmak üzere mevcut çeşitli SR metodolojilerini gözden geçirmekte ve değerlendirmektedir. Modifiye edilmiş SwinIR-ReLU modeli, yüksek çözünürlüklü termal görüntü veri kümesi üzerinde eğitilip test edilmiş ve performansı Tepe Sinyal-Gürültü Oranı (PSNR) ve Yapısal Benzerlik İndeksi Ölçüsü (SSIM) kullanılarak ölçülmüştür. Deneysel sonuçlar, önerilen modelin orijinal SwinIR-GeLU yapılandırmasını geride bırakarak üstün PSNR ve SSIM değerleri sunduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, nitel analiz, gelişmiş kenar ayrıntısı korumasını ve yapısal netliği vurgulamakta ve pratik dağıtım için uygunluğunu güçlendirmektedir. Bu çalışma, termal görüntüleme zorlukları için optimize edilmiş bir çözüm sunarak görüntü süper çözünürlüğü alanını ilerletmektedir. Gelecekteki araştırmalar SwinIR mimarisinde daha fazla geliştirmeyi araştırabilir, alternatif aktivasyon fonksiyonlarını keşfedebilir veya modelin yeteneklerini artırmak için üretken düşman ağlarını (GAN'lar) entegre edebilir. Bulgular, düşük kaliteli termal görüntülerin çözünürlüğünü ilerletmede transformatör tabanlı mimarilerin dönüştürücü potansiyelinin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Thermal imaging plays a pivotal role in diverse applications, such as surveillance, medical diagnostics, and industrial monitoring. However, its utility is often constrained by the low resolution of thermal images, which limits their effectiveness in tasks requiring detailed visual analysis. This research introduces an enhanced super-resolution (SR) framework tailored to thermal imaging, leveraging improvements to the SwinIR (Swin Transformer for Image Restoration) algorithm. In the SwinIR architecture, the Gaussian Error Linear Unit (GeLU) activation function is substituted with the Rectified Linear Unit (ReLU) to improve visual output quality and optimize computational performance. To establish a robust foundation, the study reviews and evaluates various existing SR methodologies, including interpolation-based, reconstruction-based, and learning-based approaches. The SwinIR-ReLU model, modified for this study, is evaluated on a high-resolution thermal image dataset. Its performance is assessed using Peak Signal-to-Noise Ratio (PSNR) and Structural Similarity Index Measure (SSIM). Experimental results reveal that the proposed model surpasses the original SwinIR-GeLU configuration, delivering superior PSNR and SSIM values. Additionally, qualitative analysis highlights improved edge detail preservation and structural clarity, reinforcing its suitability for practical deployment. This work advances the domain of image super-resolution by presenting an optimized solution for thermal imaging challenges. Future research could investigate further enhancements to the SwinIR architecture, explore alternative activation functions, or integrate generative adversarial networks (GANs) to amplify the model's capabilities. The results highlight the significant impact of transformer-based architectures in improving the resolution of low-quality thermal images.