İntizar Hüseyin'in öykülerinde sembolizm teması
The theme of symbolism in the stories of Intizar Hussain
  1. Tez No: 935336
  2. Yazar: ARİF EMRE AĞAÇDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalışmamızın temelini Urdu edebiyatının önde gelen yenilikçi yazarlarından biri olan İntizar Hüseyin oluşturmaktadır. 1947 yılında Hindu ve Hint Müslümanları arasındaki dini anlaşmazlıklar ve bağımsızlık hislerinin zirve yapması sonucu ortaya Pakistan ve Hindistan adlı iki ayrı devlet ortaya çıkmıştır. Müslümanlar Pakistan'a, Hindular ise Hindistan'a göç etme durumunda kalmışlardır. Genç yaşında olmasına rağmen İntizar Hüseyin de bu mübadeleden nasibini almış ve Pakistan'a göç etmiştir. Dört bölümden oluşan tezimizin I. bölümde Bölünmenin ardından Pakistan'ın toplumsal dinamiklerini, siyasi atmosferini ve edebi ortamı ile ilgili bilgiler verilmiştir. II. bölümünde Urdu Hikâyesinin ne şekilde etkilendiğine, Bölünme sonrasındaki modernleşme adımlarına ve kısa öykünün hangi koşullarda ortaya çıkışına, III. bölümünde İntizar Hüseyin'in edebi kişiliğinin oluşmasında önemli olan faktörler ve akımlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. IV. ve son bölümümüzde ise İntizar Hüseyin'in hayatına ve edebi üslubuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The basis of our study is Intizar Hussein, one of the leading innovative writers of Urdu literature. In 1947, two separate states, Pakistan and India, emerged as a result of religious disagreements and independence feelings between Hindus and Indian Muslims. Muslims had to migrate to Pakistan and Hindus to India. Despite his young age, Intizar Hussein also got his share of this exchange and immigrated to Pakistan. In the first part of our thesis, which consists of four chapters, information about the social dynamics, political atmosphere and literary environment of Pakistan after the Partition is given. II. In the section, how the Urdu Story was affected, the modernization steps after Partition and the conditions under which the short story emerged, III. In this section, the factors and movements that are important in the formation of Intizar Hussein's literary personality are examined in detail. IV. and in our last chapter, Intizar Hussein's life and literary style are mentioned.