Göçmenlerde din, kimlik, aile ağı: Türk gençleri Almanya örneği
Religion, identity, family relationship network among immigrants: The case of Turkish youth in Germany
- Tez No: 935341
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmada Almanya'da yaşayan üçüncü kuşak kendilerini dindar olarak tanımlayan Türk gençlerin dini kimlik oluşumları ve bu oluşumda ailelerinin rolünün araştırılması hedeflenmiştir. Araştırma, nitel yöntem paradigmasıyla tasarımlanmış, fenomenolojik bir alan araştırması olarak desenlenmiştir. Hepsi lisans ya da lisans üstü eğitimlerine devam eden bu gençler çok kültürlü bir bağlamda ve göç sonrası ortamın gerilimli yapısı içinde doğup büyümüşlerdir. Özellikle göç kökenli genç Müslümanların bireysel ve sembolik bir dindarlık geliştireceği ile ilgili teorik yaklaşımların etkisine karşıt olarak kendilerini hem bulundukları ülkeye ait hisseden hem de dini ve kültürel olarak var olmayı önemli bulan üçüncü kuşak gençlerin hikayesi dikkat çekicidir. Zorlu birçok faktörün bir arada olduğu ve ilk çevresel ve eğitimsel sosyalleşmelerini Alman toplumunun sosyo kültürel ve dini ortamında tamamlayan bu gençlerin dini kimliklerinde ebeveynlerinin birincil önemde etkili olduğu görülmektedir. Bu çerçevede ailede değer aktarım olgusunun özellikle bütün aşamaları ve dinamikleriyle etkin olduğu ortaya çıkmaktadır. Aile içerisinde özellikle annelerin gündelik hayatlarını çocuklara dini ve kültürel değerlerin aktarılması etrafında düzenledikleri görülmektedir. Ailelerin aktarım sürecinde geniş akraba ve komşularla da iş birliği içine girdikleri görülmektedir. Çocuklara gündelik hayatın doğal akışını bozmadan ve dikotomik bir üsluptan kaçınarak yaklaşım gösterildiği dikkat çekmektedir. Çocukla ebeveyn arasındaki dini ve kültürel sermaye aktarımının özellikle anne ile çocuk arasındaki yüksek bir güven bağının eşliğinde gerçekleştiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the religious identity formation of young people who identify themselves as religious that belong to third-generation Turks in Germany and the role of their families in this formation. The research was designed as a phenomenological field study with a qualitative method paradigm. These young people, all of whom are pursuing their undergraduate or graduate studies, were born and raised in a multicultural environment and within the tense social structure of the diasporic environment. Particularly noteworthy is the story of the third generation of young Muslims who, in contrast to the theoretical approaches that young Muslims with a migration background will develop an individualistic and symbolic religiosity, feel that they belong to their country of origin and find it important to exist religiously and culturally. It is seen that these young people, who have completed their first environmental and educational socialization in the socio-cultural and religious environment of the German society, are primarily influenced by their parents in their religious identities. In this context, it is revealed that the phenomenon of transmission in the family is particularly effective with all its stages and dynamics. Within the family, especially mothers organize their daily lives around the transmission of religious and cultural values to children. Families may also cooperate with extended relatives and neighbors in the transmission process. It is noteworthy that children are approached without disrupting the natural flow of daily life and avoiding a compulsive style. It is understood that the transfer of religious and cultural capital between the parent and the child happens alongside a high level of trust between the mother and the child.