Kamu görevlilerinin özel hayata saygı hakkı
Right to respect for private life of civil servants
  1. Tez No: 935342
  2. Yazar: İKRA AYKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA BURAK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kamu görevlilerine özel hayatı gerekçe gösterilerek yapılan müdahaleler, Anayasa'nın 20. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8. maddesinde güvence altına alınan özel hayata saygı hakkı kapsamında korunmaktadır. Kamu görevlilerinin özel hayata saygı hakkının sınırları kamu görevlisinin görevinden kaynaklanan ödev ve sorumlulukları esas alınarak belirlenmektedir. Bu sınırlamalar kamu görevlisinin yaşam tarzını, davranışlarını, cinsel yaşamını, dış görünüşünü etkilemekte ve ayrıca işyerindeki izleme ve gözetleme faaliyetlerini de kapsamaktadır. Çalışmada kamu görevlilerinin özel hayata saygı hakkına, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından tanımlanan sebep temelli yaklaşımla yapılan müdahaleler değerlendirilmiştir. Söz konusu sınırlar Türk hukukunda Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Interventions based on the private life of civil servants are protected within the scope of the right to respect for private life guaranteed by Article 20 of the Turkish Constitution and Article 8 of the European Convention on Human Rights. The boundaries of the right to respect for the private life of civil cervants are determined by considering the duties and responsibilities arising from their profession. These restrictions affect civil cervants' lifestyle, behavior, sexual life, appearance and also cover monitoring and surveillance activity in workplace. In this study, the right to respect for private life of public cervants have been evaluated with reason-based approach which is identified by the European Court of Human Rights. And, the limits of the right to respect for private life of civil servants in Turkish law are tried to be examined in the light of the decisions of the Constitutional Court and the European Court of Human Rights.