Ebelerin epizyotomi uygulaması hakkındaki görüş ve deneyimleri: Bir karma yöntem çalışması
Midwives' opinions and experiences about episiotomy practice: A mixed method study
  1. Tez No: 935344
  2. Yazar: EBRU BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTÜL HADIMLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, doğumhanede çalışan ebelerin epizyotomiye ilişkin görüş ve uygulamalarını incelemek ve elde edilen bulguları kavramsal olarak analiz etmek amacıyla, açıklayıcı ardışık desenle tasarlanmış karma desenli bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci aşamasında kesitsel ve tanımlayıcı tipte nicel bir çalışma yürütülmüş; ikinci aşamada ise fenomenolojik desenli nitel bir araştırma uygulanmıştır. Çalışma, Türkiye'nin doğusunda Mardin ve batısında İzmir illerinde yer alan çeşitli hastanelerde doğumhane birimlerinde çalışan ebelerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel aşamasında, evrenin %67.42'sine ulaşılmış ve toplam 149 ebe örneklem olarak belirlenmiştir. Nitel aşamada ise amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 11 ebe ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın nicel verileri, SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ve ki-kare testi uygulanmıştır. Nitel veriler ise Max Qualitative Data Analysis (MAXQDA) programı ile analiz edilerek temalar ve alt temalar oluşturulmuştur. Elde edilen nicel bulgulara göre, ebelerin yaş ortalaması 32.88±8.37 yıl olup, mesleki deneyim süreleri ortalama 10.25±9.55 yıldır. Çalıştıkları hastanelerde haftalık ortalama doğum sayısı 40.12±29.45 iken, epizyotomi uygulanan doğum sayısı 23.08±20.79 olarak belirlenmiştir. Ebelerin %83.2'si Türkiye'deki primipar doğumlarda epizyotomi oranını yüksek bulduğunu ifade ederken, multipar doğumlarda bu oran %17.4 olarak saptanmıştır. Epizyotomi uygulama nedenleri arasında en sık belirtilen faktörler; fetal makrozomi (%84.6), primiparite (%49.7) ve hekim istemi (%19.5) olmuştur. Ebelerin %65.1'i epizyotomi kararını kendilerinin verdiğini ifade etmiş, %86.6'sı ise gebenin perine durumunun bu kararda etkili olduğunu belirtmiştir. Primipar doğumlarda rutin epizyotomiye karşı olan ebelerin %48.8'inin, multipar doğumlarda ise %10'unun epizyotomi uyguladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as an explanatory sequential mixed-methods research, designed to examine the views and practices of midwives working in delivery rooms regarding episiotomy, and to conceptually analyze the findings. In the first phase of the study, a quantitative, cross-sectional, and descriptive design was employed, followed by a qualitative study with a phenomenological approach in the second phase. The research was carried out with midwives working in delivery units of various hospitals located in Mardin (eastern Turkey) and Izmir (western Turkey). In the quantitative phase, 67.42% of the target population was reached, and a total of 149 midwives were included in the sample. In the qualitative phase, in-depth interviews were conducted with 11 midwives selected through purposive sampling. Quantitative data were analyzed using SPSS 25.0. Descriptive statistics and Chi-square tests were used to evaluate the data. Qualitative data were analyzed using the Max Qualitative Data Analysis (MAXQDA) program, and themes and sub-themes were created accordingly. According to the quantitative findings, the mean age of the midwives was 32.88±8.37 years, and their average professional experience was 10.25±9.55 years. The average weekly number of births in the hospitals where they worked was 40.12±29.45, and the mean number of births involving episiotomy was 23.08±20.79. While 83.2% of the midwives stated that the episiotomy rate in primiparous births in Turkey is high, the corresponding figure for multiparous births was 17.4%. The most frequently cited reasons for performing an episiotomy were fetal macrosomia (84.6%), primiparity (49.7%), and physician request (19.5%). While 65.1% of the midwives indicated that they make the episiotomy decision themselves, 86.6% reported that the condition of the perineum influenced this decision. Among the midwives who opposed routine episiotomy in primiparous births, 48.8% still reported performing it; this rate was 10% in multiparous births.