Tabakalı sıvı ortamında istenilen sıvının çekilmesi için gereken batıklığın tesbiti
Critical submergence for selective withdrawal in two-layer stratified fluid
  1. Tez No: 93535
  2. Yazar: PINAR KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
TABAKAfcT STVT OltTAftfflNBA İSTEV&EN SİVÇVIN ÇEKfeMEStİÇİN GEREKEN BATffifclGH^TESÇİTİ (Yüksek Lisans Tezi) Pm»F KOCABAŞ GAZtüNİVERSfEESİ İPTİM 1>TT THjTT 1?1TT ^TVrPT^PirrfTPTT Kasım 2000 ÖZET Bu çalışmada, su alma ağzına hava girişi ve tabakalı sıvı ortamında istenilen sıvının çekilmesine (alınmasına) ait kritik batıklık deneysel olarak araştırılmıştır. Çalışma sonucu elde edilen verilerin işlenmesinde; merkezi ve debisi su alma ağzı ile aynı olan Küresel Kuyu Yüzeyi kavramından faydalamlmıştrr. Yapılan çalışma sonucu durgun su gövdesinde su alma ağzına olan akım için Küresel Kuyu Yüzeyine ait radyal hızın hem su-hava ortamında hem de su- yağ-hava ortamında su alma ağzının tabandan olan düşey mesafesine bağlı olarak değiştiği ve mesafenin sabit olması durumunda radyal hızın da sabit bir değere yaklaştığı görülmüştür. Deneysel çalışmalar göstermiştir ki; a) su alma ağzının tabandan olan düşey mesafesi kritik batıldık üzerinde etkilidir, b) Su- yağ-hava ortamındaki kritik batıklık değerinin su-hava ortamındaki kritik batıklık değerinden daha büyük olduğu bulunmuştur, c) Tabakalı ortamı oluşturan sıvıların yoğunluk farkı, kritik batıklık üzerinde etkilidir. BtrinrKodu r 624.Q2MAnahtar Kelimeler : havalı çevrimi, su alma ağza, kritik batıldık, tabakalı sıvı edamı Sayfa Adedi : 53 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nevzat YILDIRIM
Özet (Çeviri)
m CRITICAL SUBMERGENCE FOR SELECTIVE WITHDRAWAL IN TWO-LAYER STRATIFIED FLUID (M. Sc. Thesis) Pma* KOCABAŞ GAZL UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 2000 ABSTRACT In this study, the critical submergence for both air entraining vortex and selective withdrawal in a two-layer fluid are experimentally studied. Critical Spherical Sink Surface (CSSS) concept which has the same center and discharge as the intake is used for the evaluation of the experimental results. It has been seen that the radial velocity at the Critical Spherical Sink Surface is changed with vertical distance between the center point of the intake and the bottom: of the reservoir for both: cases^ of water-air and water-oil-air. It has been shown that for a given bottom clearance the radial velocity is a constant. The bottom clearance is effective on the critical submergence. The experimental results indicated that the critical submergence for an intake in a stratified fluid is greater than that for the intake in a single homogeneous fluid of same kind. The density difference of the fluids forming the stratified flow media is also effective on the critical submergence of the intake. IC YÜKSEKÖ?RETİM KJlOTij DOKÜMANTASYON MERKErJIV Science code : 624.02.01 Key Words : air vortex, intake, critical submergence, two-layer fluid, selective withdrawal; Gratified-fluid Page number: 53 Adviser : Assoc. Pro£ Br. Nevzat YILDIRIM