N, N''-difenil-N', N''''-bis(sübstitüefenil)-C, C'-p-fenilen diformazanların sentezi, yapılarının aydınlatılması ve farklı çözücüler içinde absorpsiyon spektrumlarının incelenmesi
Synthesis and characterization of N, N''-diphenyl-N', N'''-bis(substituephenyl)-C, C'-p-phenylen diformazan and solvent effect on their absorbtion spectra
  1. Tez No: 93536
  2. Yazar: EBRU UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
N, N" - DİFENİL - N', Nm - BİS (SÜBSTİTÜEFENİL) - C, C -p- FENİLEN DİFORMAZAN'LARIN SENTEZİ, YAPILARININ AYDINLATILMASI VE FARKLI ÇÖZÜCÜLER İÇİNDE ABSORPSİYON SPEKTRUMLARININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ebru UĞUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KASIM 2000 ÖZET Bu çalışmada, kenetlenme bileşeni tereftalaldehitfenil-bis-fenilhidrazon, diazolanmış anilin ve anilin türevleri ile kenetlenmiş ve çeşitli diformazanlar sentezlenmiştir. Bileşiklerin yapılan spektroskopik yöntemlerle ve element analizleri ile aydınlatılmıştır. Diformazanlann görünür bölge absorpsiyon spektrumları çeşitli çözücüler içinde incelenmiştir. Ayrıca, bileşiklerin absorpsiyon spektrumları üzerine asit, baz, derişim ve sübstitüentin etkisi incelenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 405.02.01 Formazan, Çözücü etkisi 69 Prof. Dr. Tahsin UYAR
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF N, N" - DD7HENYL - N*, N,M - BIS (SUBSTITUEPHENYL) - C, C -p - PHENYLEN DIFORMAZAN AND SOLVENT EFFECT ON THEDR ABSORBTION SPECTRA (M. Sc. Thesis) Ebru U?UR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY NOVEMBER 2000 ABSTRACT In this study, some diformazans were synthetized by coupling component terephtalaldehyde-bis-phenylhydrazone with diazotized anilin and some anilin derivates. The compounds have been characterized by spectroscopic methods and elemental analysis. Visible absorption spectra of the diformazans were examined in various solvents. In addition, effect of acid, base, concentration and substituents on the absorption spectra of the compounds were examined. Science Code Key Words Page Number Advisor 405.02.01 Formazan, Solvent effect 69 Prof. Dr. Tahsin UYAR