Ülkeye kaçak olarak giren tütün, tütün mamulleri, makaron, yaprak sigara kağıdı, etil alkol, metanol ve alkollü içkilerin 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında incelenmesi
Investigation of tobacco, tobacco products, stuff, cigarette paper, ethyl alcohol, methanol and alcohol beverages entering the country illegally under the Anti Trafficking Law no. 5607
- Tez No: 935373
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Devletin ekonomik menfaatlerini ihlal eden girişimlerden olan“kaçakçılık”, doğrudan doğruya belirli ve şahsi bir mağduru bulunmadığından gayri ahlakiliği ve gayrimeşruluğu gözardı edilerek, çeşitli güvenlik zafiyetleri, coğrafi zorluklar, istihdamsızlık, vergisel yükün eşyayı pahalı hale getirmesi gibi sebeplerle tarihin her döneminde bir kazanç kapısı olarak görülmüştür. Çalışmanın konusunu oluşturan“tütün, tütün mamülleri, makaron, yaprak sigara kâğıdı, etanol, metanol ve alkollü içkiler”biçiminde eşyaların kaçakçılığı ve vergisel yükümlülüklerin yerine getirilmemesi sonucunda kamunun ekonomik menfaatlerine vurulan darbe sebebiyle, kanun koyucu tarafından ayrıca ve özellikle düzenlenmiş olunmakla, diğer eşyaların kaçakçılığına nazaran daha ağır biçimde cezalandırılmaktadır. Çalışma konusunu oluşturan ve ülkeye kaçak olarak sokulan tütün, tütün mamülleri, makaron, yaprak sigara kâğıdı, etanol, metanol ve alkollü içkilerin kaçakçılığı için 5607 sayılı kanun 3/18 ve 3/10 maddesinde özel düzenleme yapılmıştır. 5607 sayılı kanun 3/1 maddesinde, gümrük işlemine tabi tutmadan ülkeye kaçak olarak sokulan eşyalara dair suç düzenlemesi ihdas edilmiş, 3/18 maddesinde çalışma konusu eşyaların ülkeye kaçak olarak girip girmemesine göre, taşıması gereken işaretleri bulundurmaması veya taklit/yanıltıcı biçimde bulundurması hallerinde bu fiillere dair suç düzenlemesi yapılmış, bu vaziyetteki ürünlerin yurda kaçak olarak sokulmuş olması ve“tütün, tütün mamülleri, makaron, yaprak sigara kâğıdı, etanol, metanol ve alkollü içkiler”olması halinde delalet edilen 3/10 maddesinde cezalandırma hükmü düzenlenmiştir. Çalışma konusu eşyaların adedi, yurda sokuluş biçimi ve sokuluş saikinin yorumlanması ile bu fiillerin cezalandırılması hakkında, kanun koyucu tarafından özel olarak düzenlendiği görülen bu kanun maddelerinin tatbiki ve tatbikindeki sıralama açısından, ilk derece mahkemelerince yapılmış hatalı uygulamalara oldukça sık rastlanmakta ve bu hususların Bölge Adliye Mahkemeleri ve Yargıtayın bozma kararlarına yansıdığı görülmektedir. Bu açıdan özellikle Yargıtay 7. Ceza Dairesi ve Bölge Adliye Mahkemelerinin -Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP), Yargıtay resmi sitesi ve yayınlanmış diğer kaynaklardan edinilen- emsal kararlardaki güncel yorumları ile maddelerin tatbikindeki öğretici vurguların, tereddüt ve yanılgıların önüne geçmek, uygulama birliğini sağlamak adına mühim olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Smuggling, as one of the activities that violate the economic interests of the state, has historically been regarded as a source of profit by disregarding its immorality and illegitimacy due to the absence of a direct and specific victim, as well as various security vulnerabilities, geographical challenges, unemployment, and the tax burden making goods more expensive. The smuggling of goods such as“tobacco, tobacco products, cigarette tubes, rolling papers, ethanol, methanol, and alcoholic beverages,”which constitutes the subject of this study, has been specifically and separately regulated by the legislator due to the harm inflicted on public economic interests as a result of the failure to fulfill tax obligations. Consequently, it is subject to stricter penalties compared to the smuggling of other goods. For the smuggling of tobacco, tobacco products, cigarette tubes, rolling papers, ethanol, methanol, and alcoholic beverages, which constitute the subject of this study and are unlawfully brought into the country, special provisions have been established under Articles 3/18 and 3/10 of Law No. 5607. Article 3/1 of Law No. 5607 defines the offense of bringing goods into the country without undergoing customs procedures.Article 3/18 regulates offenses based on whether the subject goods have been smuggled into the country, their failure to bear required markings, or their possession in a counterfeit or misleading manner. In cases where these products are unlawfully imported and fall under the category of“tobacco, tobacco products, cigarette tubes, rolling papers, ethanol, methanol, and alcoholic beverages,”the penalty provision stipulated in Article 3/10 applies. It is frequently observed that first-instance courts make errors in the interpretation of the quantity, method of entry, and purpose of importation of the goods covered by the special provisions enacted by the legislator, as well as in the application and sequencing of penalties for these offenses. These errors are often reflected in the annulment decisions of the Regional Courts of Appeal and the Court of Cassation. In this regard, the recent interpretations and instructive emphasis in the application of legal provisions found in precedent rulings of the 7th Criminal Chamber of the Court of Cassation and the Regional Courts of Appeal -obtained from the National Judicial Informatics System (UYAP), the official website of the Court of Cassation, and other published sources- are considered significant in preventing uncertainties and errors and ensuring consistency in judicial practice.