Netflix'in Türk yapımlarının glokal bir yaklaşım olarak küresel izleyici gözünden değerlendirilmesi
Evaluation of Netflix's Turkish productions from the perspective of global audience as a glocal approach
- Tez No: 935372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, Netflix'in Türk yapımlarının küresel izleyiciler üzerindeki etkisini incelemektir. Türkiye, zengin kültürel mirası ve tarihi dokusuyla Netflix için önemli bir içerik üretim merkezi haline gelmiştir. Türk yapımlarının küresel izleyiciye ulaşması, kültürel unsurların evrensel temalarla harmanlanması ve yerel öğelerin tanıtılması açısından kritik bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, yapımların Türk kültürünü küresel platformlarda temsil etme noktasında büyük bir etki yarattığı düşünülmektedir. Araştırma, amaçlı ve kartopu örnekleme yoluyla elde edilen 279 katılımcının yer aldığı bir anket çalışmasıyla desteklenmiştir. Analiz için SPSS 25 programı kullanılmıştır. Veri analizinde frekans analizi ve ki kare testleri uygulanmıştır. Anket, Netflix Türk yapımlarını izleyen izleyicilerin yapımlar ve Türkiye imanı hakkındaki algıları, izleme alışkanlıkları, Türkiye'ye olan ilgileri, yapımlarda görülen şehir ve mekanları ziyaret etme istekleri, kültürel öğelere yönelik satın alma istekleri ve Türkiye imajını belirlemeye dair görüşlerini içermektedir. Sonuçlar, Türk yapımlarının Netflix'in glokal stratejisinin önemli bir parçası olarak küresel izleyicilere hitap eden bir kültürel değer sunduğunu ortaya koymaktadır. Katılımcıların büyük bir kısmı, Türk yapımlarının Türkiye'nin kültürel mirasını ve turistik potansiyelini tanıttığını, izleyicilerde güçlü bir kültürel farkındalık yarattığını belirtmiştir. Ayrıca, Türk yemekleri, tarihi mekanlar ve geleneksel öğeler gibi kültürel unsurların izleyiciler tarafından fark edildiği gözlemlenmiştir. Türk yapımlarında yer alan şehir ve mekanların Türkiye imajına katkı sağladığı, kültürel öğelerin satın alma isteği oluşturduğu, görülen şehir ve mekanları ziyaret etme niyetinin oluştuğu belirlenmiştir. Bu bulgular, Türk yapımlarının yalnızca kültürel farkındalık yaratmakla kalmadığını, aynı zamanda Türkiye'nin turistik ve ekonomik imajını da olumlu şekilde etkilediğini göstermektedir. Çalışmanın, gelecekteki araştırmalar için içgörü sağladığı ve uygulayıcılar açısından Türk yapımlarının daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacak stratejilerin geliştirilmesine yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of Netflix's Turkish productions on global audiences. Turkey has become an important content production center for Netflix with its rich cultural heritage and historical texture. Turkish productions play a critical role in reaching global audiences, blending cultural elements with universal themes and introducing local elements. In this context, it is thought that the productions have a great impact on representing Turkish culture on global platforms. The research was supported by a survey study with 279 participants obtained through purposeful and snowball sampling. SPSS 25 program was used for the analysis. Frequency analysis and chi-square tests were applied in the data analysis. The survey includes the perceptions of viewers who watch Netflix Turkish productions about the productions and Turkish faith, their viewing habits, their interest in Turkey, their desire to visit the cities and places seen in the productions, their purchase desires for cultural elements and their views on determining the image of Turkey. The results reveal that Turkish productions offer a cultural value that appeals to global audiences as an important part of Netflix's glocal strategy. The majority of participants stated that Turkish productions introduced Turkey's cultural heritage and touristic potential, and created a strong cultural awareness in viewers. In addition, it was observed that cultural elements such as Turkish food, historical places and traditional elements were noticed by viewers. It was determined that the cities and places featured in Turkish productions contributed to the image of Turkey, cultural elements created a desire to purchase, and an intention to visit the cities and places seen. These findings show that Turkish productions not only created cultural awareness, but also positively affected Turkey's touristic and economic image. It is thought that the study provides insight for future research and may help practitioners develop strategies that will enable Turkish productions to reach wider audiences.