Türkiye Türkçesi ağızlarında mutfak terminolojisi (yemek, çorba, hamur işi adları) inceleme-sözlük
Cuisine terminology in the dialects of Türkiye Turkish (names of dishes, soups, pastry) survey-dictionary
- Tez No: 935394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 416
Özet
Türk mutfağı, yemek türlerinin çok olmasından ve yöresel lezzet zenginliğinden dolayı dünyada en çok tercih edilen mutfaklardan biridir. Türkiye'de hemen hemen her ilde yöresel lezzetlere rastlanmaktadır. Yöresel lezzetler, toplumların kültürünün önemli bir parçası olup bölge kültürünün tanıtılmasında önemli bir yere sahiptir. Kültürdeki her eylem dile yansır. Beslenme kültüründeki yemeyle ilgili adların çokluğu bulunduğu toplumdaki dilin zengin olduğunu da göstermektedir. Türkiye Türkçesi ağızlarında yer alan yemek, çorba ve hamur işinde kullanılan malzeme genellikle bulunduğu coğrafyada yer alan ürünlerden oluşmaktadır. Bunun bir sonucu olarak da yemek, çorba ve hamur işi adları o bölgede yaşayan insanların kullandığı ağız özelliklerini taşımaktadır. Bu çalışmada Türkiye Türkçesi ağızlarında yer alan yemek, çorba ve hamur işi adlarına yer verilmiştir. Ağızlarla ilgili yapılan çalışmalar taranarak yemek, çorba ve hamur işi adları tespit edilmiştir. Ayrıca coğrafi işaretli yemek, çorba ve hamur işi adları da çalışmamıza eklenerek alanla ilgili bir ağız sözlüğü oluşturulmuştur. Tespit ettiğimiz adlar ses bilgisi, şekil bilgisi ve kelime grupları açısından incelenmiştir. Türkiye Türkçesi ağızlarında tespit edilen 2749 yemek adı, 469 çorba adı ve 1984 hamur işi adı literatüre anlamlarıyla beraber kazandırılmaya çalışılmıştır. Büyük bir bölümü tarama yoluyla tespit edilen bu adların söylenişinde ve yazılışında bölge ağız özelliklerinin etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca en önemli ağız sözlüğümüz olan Derleme Sözlüğü'ne de katkı sağlayabilecek 3338 mutfak terimi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish cuisine is one of the most important and preferred cuisines in the world due to its multitude of dishes types and richness of local flavours. Local flavors can be found in almost every province in Turkiye. Local flavors are an important part of the culture of societies and have an important place in promoting the culture of the region. Apart from local delicacies, names of dishes, soups and pastries that were translated into Turkish from other languages are also found in Turkiye's Turkish dialects. The ingredients used in meals, soups and pastries in Turkish dialects generally consist of products found in the geography where they are located. As a result, the names of dishes, soup and pastries bear the dialect characteristics used by the people living in that region. Every action in culture is reflected in language. The abundance of dishes-related names in the nutrition culture also shows that the language of the society is rich. In this study, the names of dishes, soup and pastries in Turkish dialects of Turkiye are included. Studies on dialects were scanned and the names of dishes, soups and pastries were determined. In addition, the names of geographically marked dishes, soups and pastries were added to our study and a dialect dictionary related to the field was created. The names we identified were examined in terms of phonetics, morphology and word groups. 2749 dishes names, 469 soup names and 1984 pastry names identified in Turkiye Turkish dialects were tried to be included in the literature with their meanings. The names of dishes, soup and pastries in Türkiye Turkish dialects consist of single words or word groups.