Postmenopozal hastalarda hormon replasman tedavisinin karaciğer fonksiyonları ve non-alkolik karaciğer yağlanması üzerine etkisi
The effect of hormone replacement therapy on liver functions and non-alcoholic fatty liver disease in postmenopausal patients
  1. Tez No: 935401
  2. Yazar: MERT URFALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TAMER EREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmamızda, menopozal hormon tedavisinin (MHT) karaciğer üzerindeki etkisini biyokimyasal parametreler ve ultrasonografik teknikler kullanarak değerlendirmeyi ve MHT'nin hepatik steatozdan koruyucu olup olmadığını belirlemeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Bu prospektif kohort çalışmasına 44 postmenopozal kadın dahil edildi. Katılımcılar menopoz semptomları açısından değerlendirildi ve iki gruba ayrıldı: MHT alacak olan MHT grubu (n=22) ve MHT almayacak olan kontrol grubu (n=22). Demografik veriler, biyokimyasal kan sonuçları ve radyolojik görüntüleme bulguları başlangıçta ve altı aylık takip sonunda toplandı ve değerlendirildi. Karaciğer yağlanmasının değerlendirilmesi için yeni bir radyolojik görüntüleme tekniği olan doku zayıflama görüntüleme 'Attenuation Imaging' (ATI) tekniği kullanıldı. ATI ölçümleri desibel/santimetre/megahertz (dB/cm/MHz) cinsinden ifade edildi. Bulgular: Çalışmamızda, MHT grubunun ortalama yaşı 48,68, kontrol grubunun ortalama yaşı ise 51,09 olarak bulundu. Gruplar arasında sosyodemografik özelliklerin karşılaştırmasında anlamlı bir fark saptanmadı. Katılımcıların başlangıç değerlendirmelerindeki biyokimya parametreleri açısından gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the effect of menopausal hormone therapy (MHT) on the liver, using biochemical parameters and ultrasonographic techniques and to determine whether MHT is protective against hepatic steatosis. Materials and Methods: Forty four postmenopausal women were included in this prospective cohort study. Participants were evaluated for menopausal symptoms and divided into two groups: the MHT group (n=22) which would receive MHT and the control group (n=22) which would not receive MHT. Demographic data, biochemical blood results and radiological imaging findings were collected and evaluated at baseline and at six-month follow up. A new radiological imaging technique, tissue attenuation imaging 'Attenuation Imaging' (ATI) was used to evaluate fatty liver. ATI measurements were expressed in decibels/centimeter/megahertz (dB/cm/MHz). Results: In our study, the average age of the MHT group was 48,68 and the average age of the control group was 51,09. No significant difference was detected in the comparison of sociodemographic characteristics between two groups. No significant difference was detected between two groups in terms of biochemistry parameters in the initial evaluations of the participants.