Poliüretan köpük malzemenin bulaşık makinelerinde kullanımının fiziksel özelliklere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of using polyurethane foam material in dishwashers on physical properties
- Tez No: 935400
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Beyaz eşyalar, modern yaşamın vazgeçilmez bir parçası olup günlük yaşantımızı önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır. Ancak, bu cihazların dünya genelinde büyük miktarlarda enerji tüketmesi, sürdürülebilirlik açısından önemli bir endişe kaynağı teşkil etmektedir. Özellikle enerji verimliliği düşük beyaz eşyaların kullanılmaya devam etmesi, küresel enerji tüketimini artırmakta ve doğal kaynakların aşırı kullanımına sebep olmaktadır. Dolayısıyla, beyaz eşyaların enerji tüketimi dünya genelindeki enerji talebi ve çevresel etkiler açısından önemli bir faktördür. Bu alandaki sürdürülebilirlik çabaları, daha verimli ürünlerin geliştirilmesi ve kullanımının teşvik edilmesi yoluyla önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda, bulaşık makinelerinin enerji verimliliğini artırmak için alternatif yalıtım malzemelerinin kullanımı da önem kazanmaktadır. Bu çalışma ev tipi bulaşık makinelerinde enerji verimliliğini arttırmak adına, yalıtım malzemesi olarak poliüretan köpük kullanımının enerji verimliliğine ve akustik yalıtıma etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada bulaşık makinelerinde mevcut yalıtım malzemeleri ve poliüretan köpük malzemeler sonlu elemanlar analizi ve laboratuvar koşullarında test edilip karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda bulaşık makinelerinde yalıtım malzemesi olarak poliüretan kullanımı, termal izolasyonu artırarak enerji tüketimini düşürmüş ve kurutma performansını iyileştirmiştir. Ancak, akustik açıdan yeterli bir çözüm sunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Household appliances are an indispensable part of modern life, significantly facilitating our daily routines. However, the substantial energy consumption of these devices worldwide raises serious concerns regarding sustainability. In particular, the continued use of low-energy-efficiency household appliances increases global energy consumption and leads to excessive exploitation of natural resources. Therefore, the energy consumption of household appliances is a critical factor in terms of global energy demand and environmental impact. Sustainability efforts in this field contribute significantly through the development and promotion of more efficient products. In this context, the use of alternative insulation materials to improve the energy efficiency of dishwashers has gained importance. This study aims to examine the impact of using polyurethane foam as an insulation material on the energy efficiency and acoustic performance of household dishwashers. In the study, existing insulation materials and polyurethane foam materials were tested and compared through finite element analysis and laboratory conditions. Studies have shown that the use of polyurethane as an insulation material in dishwashers enhances thermal insulation, reducing energy consumption and improving drying performance. However, it has not provided a sufficient solution in terms of acoustics.