Kamu sermayeli işletmelerin finansal açıdan analizi: 2007-2020
Financial analysis of state owned enterprises in Turkey between 2007 and 2020
- Tez No: 935416
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SAYILGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, kamu sermayeli işletmelerin sermaye yapıları ve karlılık açısından finansal analizleri amaçlanmıştır. Bu bağlamda, finansal olmayan 29 kamu sermayeli işletmenin 2007-2020 yılları arasında olmak üzere 14 yıl için finansal tablolarından derlenen verileri kullanılarak, sermaye yapıları ve karlılık yönleriyle kurulan modellerin analizi Stata programı kullanılarak panel veri analiz yöntemiyle incelenmiştir. Kamu işletmelerinin sermaye yapıları belirleyicilerinin analizi sonucunda, kısa vadeli borç kaldıracı üzerinde varlık yapısı, büyüklük ve net işletme sermayesinin %1 önemlilik düzeyinde; uzun vadeli borç kaldıracı üzerinde varlık yapısı, büyüklük, enflasyon ve sermaye artışının %1 önemlilik düzeyinde, net işletme sermayesinin %5 önemlilik düzeyinde; toplam borç kaldıracı üzerinde varlık yapısı, net işletme sermayesi ve büyüklüğün %1 önemlilik düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi olduğu görülmüştür. Kamu işletmelerinin karlılık belirleyicilerinin analizi sonucunda ise aktif karlılığı üzerinde; varlık yapısının ve büyüklüğün %1 önemlilik seviyesinde; kısa vadeli borç kaldıracı ve toplam kaldıracın, büyümenin, sermaye artışı ve döviz kurunun %5 önemlilik seviyesinde; büyüklüğün ise kaldıraç türüne göre hem %1 hem de %5 önemlilik seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the financial analysis of state-owned enterprises in terms of capital structure and profitability. In this context, the data of 29 state-owned enterprises is compiled from the financial statements of each enterprise between 2007-2020 years. The analysis of the models established for financial analysis in terms of capital structures and profitability was carried out by panel data analysis method using Stata program. For the analysis of the determinants of the capital structure of state-owned enterprises, statistically significant effects of tangibility, size and net working capital on short-term debt leverage were observed at 1% significance level; statistically significant effects of tangibility, size, inflation and capital increasing on long-term debt leverage were observed at 1% significance level, net working capital on long-term debt leverage were observed at 5% significance level; statistically significant effects of tangibility, net working capital and size on total debt leverage were observed at 1% significance level. For the analysis of the determinants of profitability of state-owned enterprises, it is concluded that tangibility and size have an effect on the dependent variable of return on asset (ROA) at 1% statistical significance level and short-term leverage and total leverage, growth, capital increasing, size and exchange rate has an effect at 5% statistical significance level.