Ön ödemeli konut satış sözleşmesi
Prepaid housing sales contract
  1. Tez No: 935417
  2. Yazar: NEFİSE HÜRRİYET İŞGÜZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma ile yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada uygulama alanı bulan ve hukuk sistemimizde ilk defa 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile düzenlenen“Ön ödemeli konut satış sözleşmesi”incelenmiştir. Halk arasında“maketten satış”,“topraktan satış”ve“projeden satış”gibi çeşitli isimleri olan Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmesinin 6502 sayılı TKHK 40-46.maddelerinde düzenlenmesi ile tüketicilerin en temel ihtiyaçlardan biri olan barınma ihtiyacını karşılarken, satıcı karşısında koruma altına alınması ve yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Çoğu zaman tüketicinin peşin olarak yahut taksitle ödediği taşınmaz satış bedeline karşın satıcı da kanunda belirlenen süreler ve şartlarla sözleşme konusu taşınmazı devir ve teslim etme yükümlülüğü altına girmektedir. Bu çalışmada ön ödemeli konut satışı sözleşmesinin tanımı, unsurları, hukuki niteliği, tarafları konusu, şekli, benzer sözleşmelerden farkları, içeriği, satıcının ve tüketicinin hakları ve borçları ile sözleşmenin devri ve sona erme halleri detaylıca incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the“Prepaid housing sales contract”, which has found application not only in our country but all over the world and is regulated for the first time in our legal system by Consumer Protection Law No. 6502 (“CPL”) has been examined. By regulating the Prepaid Housing Sales Contract in Articles 40-46 of CPL No.6502, consumers are protected against the seller while meeting their need for shelter, which is one of the most basic needs and to prevent possible grievances. Despite the real estate sales price paid by the consumer mostl commonly in cash or in installments, the seller is under the obligation to transfer and deliver the real estate subject to the contract within the periods and conditions specified in the law. Also in this study, the definition of the prepaid housing sales contract, its elements, its legal nature, its parties, its form, its differences from similar contracts, content, the rights and obligations of the seller and the consumer, and the transfer and termination of the contract have been tried to be examined in detail