2023 Kahramanmaraş depremleri sonrası Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde rezerv yapı alanlarının incelenmesi
Investigation of reserve building areas in Nurdağı and İslahiye districts after the 2023 Kahramanmaraş earthquakes
  1. Tez No: 935436
  2. Yazar: RECEP BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Earthquake Engineering, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekansal Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Türkiye, doğal afetlerden en çok etkilenen ülkeler arasında bulunmaktadır. Özellikle depremlerle başa çıkmada afet yönetimi son derece önemli bir rol üstlenmektedir. Ülkede, deprem sonrası hasar tespitleri, yönlendirme, yeni yapıların planlanması ve acil durum önlemleri kapsamında konteyner kentlerin kurulması gibi çeşitli önlemler alınmaktadır. Uzun vadeli stratejiler arasında kentsel dönüşüm alanlarının belirlenmesi öne çıkmakta olup, bu dönüşümler 6306, 7269 ve 3194 sayılı kanunlar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Bu araştırmada, 2023 Kahramanmaraş depremi sonrasında Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçeleri araştırma alanı olarak seçilmiştir. Yıkım ve hasarların yoğun olarak gözlemlendiği bu bölgelerde, İslahiye ilçesinden iki ve Nurdağı ilçesinden üç etap alan, kentsel dönüşüm çerçevesinde rezerv yapı alanı olarak incelenmiştir. Deprem sonrası bu ilçelerde gerçekleştirilen tüm kentsel dönüşüm uygulamaları yerinde incelenmiş ve bu süreçte mevcut verilerin toplanma aşamaları, ilgili saha çalışmaları ve bilgilendirme ile inşaat süreçleri titizlikle takip edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında rezerv yapı alanlarının oluşturulması ve uygulanmasında izlenen yöntemler değerlendirilmiş, uygulama sürecinde karşılaşılan sorunlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Tespit edilen sorunlar arasında rezerv yapı alanlarıyla ilgili bilgilendirme ve toplantıların yetersizliği, kurumların hak sahiplerini yeterince bilgilendirememesi ve hak sahipleri arasında metrekare ile sahip oldukları bahçelere dair anlaşmazlıklar önemli sorunlar olarak öne çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, deprem öncesinde kaçak yapılaşmanın engellenememesi ve kurumlar arası koordinasyon ile veri paylaşımındaki eksiklikler de dikkate değer bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, yerinde yapılan gözlemlerle ülkemizde ileride oluşabilecek yıkıcı depremler için bir rehber oluşturmayı amaçlamakta ve elde edilen verilerle depremlerin etkilerini azaltmaya yönelik stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is among the countries most affected by natural disasters. Disaster management plays a vital role, especially in coping with earthquakes. Various measures are being taken in the country, such as post-earthquake damage assessments, guidance for recovery, planning for new structures, and the establishment of container cities within the scope of emergency response efforts. Among the long-term strategies, the determination of urban transformation areas is particularly significant, and these transformations are carried out within the framework of laws numbered 6306, 7269, and 3194. In this research, the İslahiye and Nurdağı districts of Gaziantep province were selected as the study area after the 2023 Kahramanmaraş earthquake. In these regions, where destruction and damage were observed intensively, two stages from the İslahiye district and three stages in the Nurdağı district were examined as reserve construction areas within the framework of urban transformation. All urban transformation practices carried out in these districts after the earthquake were examined on-site. During this process, the stages of collecting existing data, relevant field studies, information and construction processes were meticulously documented. Based on the data obtained, the methods used in establishing and implementing reserve construction areas were evaluated and efforts were made to identify the problems encountered during the implementation process were tried to be determined. Among the problems identified, the lack of information and meetings regarding reserve construction areas, the failure of institutions to adequately inform the rightful owners, and the disagreements among these owners concerning the square meters and gardens they own stand out as important problems. In addition, the failure to prevent illegal construction before the earthquake and the deficiencies in coordination and data sharing among institutions are also noteworthy concerns. This study aims to develop a guide for managing the destructive earthquakes that may occur in our country in the future, based on on-site observations. It also seeks to contribute to the development of strategies to mitigate the effects of earthquakes using the data collected.