Obstetrik iyileşme kalitesi envanteri ObsQoR 11'in Türk hastalarda değerlendirilmesi
Evaluation of obstetric recovery quality inventory ObsQoR 11 in Turkish patients
  1. Tez No: 935435
  2. Yazar: ALTAN KARAKILÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ORHAN SUNGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Bu prospektif gözlemsel çalışmada sezaryen operasyonu öncesi durumluk ve sürekli anksiyete ve depresyon düzeylerinin operasyon sonrası iyileşme kalitesine olan etkisinin değerlendirilmesi hedeflendi. GEREÇ VE YÖNTEM: Etik kurul onayı alındıktan sonra onam veren hastalar çalışmaya dahil edildi, çalışma dışı kalan hastalar çıkarıldığında toplam 203 hasta verisi analiz edildi. Hastaların sezaryen operasyonu öncesi demografik verileri, preoperatif STAI TX-1, STAI TX-2 ve BDE değerlendirmeleri yapıldı. Operasyondan 27±3 saat sonra hastalara ObsQoR-11T ve EQ-5D-5L ölçekleri ve EQ-VAS uygulandı. Operasyondan 30-40 gün sonra hastalar telefonla aranarak CDC HRQOL-14 ölçeğinden esinlenilen sorularla, ilk 30 günkü yaşam kaliteleri değerlendirildi. Hastalar STAI TX-1, STAI TX-2 ve BDE'ye göre 3'er gruba ayrıldı. Bu grupların operasyon sonrası ObsQoR-11T, EQ-5D-5L ve EQ-VAS skorları, aynı zamanda operasyon sonrası 30 günkü genel sağlık düzeyleri, fiziksel kötülük, ruhsal kötülük, kısıtlanmış günlük aktivite süreleri ve destek ihtiyaçları değerlendirildi. BULGULAR: Analize dahil edilen 203 hastanın ObsQoR-11T skor ortalaması 69.27±17.45, EQ-5D-5L indeks ortancası 0.40 [0.49], EQ-VAS skorları ortalaması ise 58.0±18.3 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This prospective observational study aimed to evaluate the impact of preoperative state and trait anxiety and depression levels on postoperative quality of recovery in cesarean section patients. MATERIALS AND METHODS: After obtaining ethical committee approval, patients who provided informed consent were included in the study. After excluding ineligible patients, data from a total of 203 patients were analyzed. Before the cesarean operation, patients' demographic data and preoperative STAI TX-1, STAI TX-2 and BDI assessments were conducted. At 27±3 hours postoperatively, patients were evaluated using the ObsQoR- 11T, EQ-5D-5L scales and EQ-VAS. Between 30 and 40 days postoperatively, patients were contacted by phone, and their quality of life during the first 30 days was assessed using questions inspired by the CDC HRQOL-14 scale. Patients were categorized into three groups based on their STAI TX-1, STAI TX-2 and BDI scores. These groups were compared in terms of their postoperative ObsQoR-11T, EQ-5D-5L and EQ-VAS scores, as well as their general health status, physical distress, mental distress, duration of restricted daily activities, and need for support within the first 30 days postoperatively RESULTS: Among the 203 patients included in the analysis, the mean ObsQoR-11T score was 69.27±17.45, the median EQ-5D-5L index was 0.40 [0.49], and the mean EQ-VAS score was 58.0±18.3.