Fahrelnissa Zeid resimlerinde kadın figürlerinin renk, doku ve geometrik form bağlamında incelenmesi
Analysis of female figures in Fahrelnissa Zeid's paintings in the context of color, texture and geometric form
  1. Tez No: 935444
  2. Yazar: CANSU ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA KODAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, Osmanlı döneminden Cumhuriyet'in kuruluşuna kadar uzanan döneme şahitlik etmiş, gelişmeleri ve kültürü yakından deneyimlemiş ayrıca Sanayi-i Nefisse Mektebi'nin ilk kadın öğrencilerinden biri olarak karşımıza çıkan Fahrelnissa Zeid ve eserleri ele alınmıştır. Sanatçı, o dönemlerde toplumda yer alan güçlü bir kadın figürü olmanın yanı sıra çok yönlü oluşuyla eserlerini üretmiş ve başarılarıyla tarihte önemli bir yere sahip olmuştur. Bu doğrultuda tezin amacı Fahrelnissa Zeid resimlerinde kadın figürlerinin renk, doku ve geometrik form bağlamında incelenmesi olarak belirlenmiştir. Yapılan alan taraması sonrasında alanda çalışılmak istenen konu ile ilgili herhangi bir çalışma olmadığı görülmüştür. Zeid gibi resim sanatına eserleriyle katkıda bulunan bir sanatçının alandaki önemine vurgu yapmak amacıyla sanatçının eserleri incelenmiştir. Fahrelnissa Zeid'in, renkli hayatından ve sanat yolculuğundan bahsedilip sanatın farklı dalları ile ilgili olan aile fertlerine de kısaca değinilmiştir. Daha sonra resim sanatında geçmişten günümüze kadın figürü kavramı üzerinde durulmuştur. Sanat elemanlarından olan renk, doku ve geometrik form açıklanarak resim sanatı tarihine katkıda bulunmuş sanatçıların eserleriyle sanat elemanları örneklendirilmiştir. Açıklaması yapılmış olan renk, doku ve geometrik formun Fahrelnissa Zeid resimlerinde uygulanış biçimleri incelenmiştir. Ve bu inceleme sonrasında sanatçının eserlerinden esinlenilerek sanatsal üretim yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Fahrelnissa Zeid, who witnessed the period from the Ottoman period to the foundation of the Republic, experienced developments and culture closely, and was one of the first female students of the Sanayi-i Nefisse School, and her works are discussed. In addition to being a strong female figure in the society at that time, the artist produced her works with her versatility and had an important place in history with her achievements. Accordingly, the aim of the thesis is to examine the female figures in Fahrelnissa Zeid's paintings in terms of colour, texture and geometric form. After the literature review, it was seen that there was no study on the subject to be studied in the field. In order to emphasise the importance of an artist like Zeid who contributed to the art of painting with her works, the works of the artist were examined. Fahrelnissa Zeid's colourful life and her artistic journey are mentioned and her family members who are related to different branches of art are briefly mentioned. Then, the concept of the female figure in the art of painting from past to present has been emphasised. Colour, texture and geometric form, which are art elements, are explained and art elements are exemplified with the works of artists who contributed to the history of painting art. The application of colour, texture and geometric form in Fahrelnissa Zeid's paintings are examined. And after this examination, artistic production was made inspired by the works of the artist.